Cerca nel blog

martedì 14 maggio 2013

Na mungon institucionalizmi

Me kishte bere pershtypje fakti qe miku yne Thoma Duka, postoi e ripostoi me dhjetra here nje status, i cili fillonte me pyetjen: A eshte Shqiperia republike parlamentare?Sot mbasi po ndiqja ceremonine e inagurimit te pikes doganore Vore-Rinas mu desh mua ta bej kete pyetje. Shkak u be fjala e nje prej folesve ne kete ceremoni kur tha: "Dhe tani fjalen e ka shkelqesia e tij Profesor doktor Sali Berisha. U shastisa kur thone korcaret. Mendova po ne sjemi mbreteri? Deri ketu shkon perunjesia, servilizmi, mungesa e te qenit institucional sa edhe ne ceremoni  zyrtare shkelim ligjet, sikur te mos mjaftonte fakti, qe te jesh  kryeminister ne nje republike parlamentare si kjo e jona nuk eshte pak. Po perse ndodh valle? Injorance apo  perkedhelje e sedres dhe endrrave te fshehura? Endrra me sy hapur thote populli, mbasi se pari kushtetuta e percakton qarte dhe se dyti ne e kemi pasardhesin e  familjes mbreterore, gjithashtu te vet shpallur te cilin ata vet e therasin naltmadhni (gjithashtu jo ne menyre kushtetuese). Perse lapsuse te tilla qe fyejne kushtetuten kalojne pa u ndier ne kete vendin tone te dashur? Perse u shpeton ky fakt opinionberesve?

Nessun commento: