Cerca nel blog

sabato 21 luglio 2007

Takimi me deputet e Vlores

Ne vijim te perpjekjeve per te vendosur dialogun me pushtetin lokal dhe deputetet e Vlores,u be i mundur ky takim me 25.02.1997 ne "Pallatin e Kongreseve", Tirane.

TAKIM ME DEPUTETET E VLORES

Protesta po behej gjithnje e me massive, duke ruajtur thelbin e kerkesave te saj, ishte teper paqesore dhe i kishte mbijetuar shume provokimeve dhe perpjekjeve per ta shthurur dhe radikalizuar ate. Ajo ishte gjitheperfshirese. Rreth saj po solidarizohej me shpejtesi gati e gjithe Shqiperia.

Ideja per te zhvilluar nje takim me deputetet e Vlores kishte kohe qe qarkullonte, sidomos pas rezolutes se dates 17.02.1997. Disa here u ishin bere atyre kerkesa publike per t’u bashkuar me popullin e Vlores ne mbeshtetje te kerkesave te tij te drejta. Ne besonim se tek ata kishte mbetur ende dicka e mire, qe do t’i shpetonte ata nga divorci me qytetin e tyre, me ata, qe i kishin zgjedhur si perfaqesues te tyre.
Perpjekje per vendosjen e dialogut kishim bere se bashku me Besnik Kendezin, keshilltar i PS, Albert Bukrin, keshilltar PAD, Besnik Lulo keshilltar i PD, Mallengjim Skenderi, keshilltar i pavarur,i shkeputur nga grupi PD te keshillit bashkiak Vlore dhe une.
Per takimin e rradhes, duke qene se bashkepunimi kishte ngecur pas rezolutes se dt 17.02.1997 te keshillit bashkiak dhe forcave politike, interlokutor ishin Medin Xhelili, keshilltar i Keshillit te Rrethit, grupi PSD, Gjergji Muco nga ana jone si anetar i perfaqesise se Forumit per Demokraci,dega Vlore dhe Arqile Kume kryetar i keshillit te rrethit, perfaqesues i PD.
Kerkesat tona ne menyre te pergjitheshme ishin.
1-Kerkohej prononcimi i tyre ndaj problemeve te Vlores si vlonjat.
2-A i njohin ata kerkesat e Vlores? Perse kane heshtur kaq gjate,? Heshtje e cila e ka thelluar akoma me teper hendekun midis tyre dhe popullit te Vlores.
3-Cilat jane perpjekjet e tyre per te zgjidhur kerkesat e popullit te Vlores, te grupit te keshilltareve te PD ne Bashki (te firmosura edhe nga zoti Gezim Zile, ne cilesin e kryetarit te bashkise) si dhe kerkesave te rezolutes se keshillit bashkiak, partive politike dhe shoqatave te rrethit tone.

Interesi yne ishte t’i harmnizonim te gjithe faktoret, t’i bashkonim te gjitha kontributet, per te identifikuar zgjidhjen me te mire per Vloren.

Me pare ishte bere nje deklarate e keshilltareve te PD, mandej nje rezolute e keshillit bashkiak, perfaqesuesve te partive politike dhe shoqatave te rrethit te Vlores, me 17.02.1997, pas nje diskutimi me kryetarin e bashkise, i cili e kishte miratuar permbajtjen e saj, por me pas kishte “nderuar mendje”. Me aktiv per zhvillimin e atij takimi kishin qene keshilltaret Besnik Lulo PD, Besnik Kendezi PS dhe Albert Bukri PAD.

Ne deshironim dhe punuam fort, qe Vlora perball autoriteteve qeveritare dhe shteterore te paraqitej me kerkesat e saj te unifikuara dhe mbeshtetura nga te gjithe faktoret politike , shoqeror si dhe te gjitha autoritetet lokale. Premisat per t’a realizuar nje gje te tille ishin: Populli vlonjat protestonte per te drejtat e tij dhe per zgjidhjet me te mira, pa dallim bindjesh politike.

Forumi per Demokraci dega Vlore u krijua me 12.02.1997, si nje nevoje per te pasur nje drejtim, mbas dhunes shteterore te ushtruar sidomos ne dt 9-10 shkurt. Kerkesat e paraqitura prej tij ne Peticionin prej 12 pikash te paraqitura me 12 shkurt, rezoluta e keshillit bashkiak konvergonin midis tyre dhe ne synonim, qe kjo konvergjence te zgjerohej edhe me aktore te tjere sic ishin ne kete rast deputetet e Vlores.
Nje shtyse, qe ne i intensifikuam perpjekjet me qellim, qe ata te investoheshin pozitivisht per zgjidhjen e problemit, nje pike mbeshtetese per ne kete hap ishte edhe promemorja e hartuar nga nje grup deputetesh midis te cileve edhe deputetet e Vlores Dashamir Shehi e Shpetim Mezini.
Me 25.02.1997 shkova tek zyra e deges se PSD per Vloren, ku mblidheshim vazhdimisht ne perfaqesuesit e Forumit per Demokraci rreth ores 8.30, pak me vone se zakonisht.
Ne oren 8.00 te mengjesit cdo dite ne ishim aty.

Kur hyra brenda pashe se ishin te gjithe ne levizje, duke diskutuar ende per perfaqesuesit, qe do te shkonin ne Tirane ne nje takim. Ata po beheshin gati per te dale, kur hyra une. "Ku shkoni ju?" u them une. "Do te ikim ne Tirane" -ma kthejne-, "per takimin me deputetet e Vlores. Z.Arqile (kryetari i keshillit te rrethit Vlore) ktheu pergjigje".
"C,ne ky ndryshim plani ne edhe mbreme e diskutuam, qe takimi do te behet ne Vlore?"-pyeta une.
"Por ata nuk pranojne te vine ne Vlore. Ne duke qene te vendosur t’e gjejme zgjidhjen me te mire vendosem t’a pranojme faktin, qe takimi te zhvillohet ne Tirane" -m’u pergjigjen.

Une nga natyra zakonisht shume e qete, ne ate moment ngrita zerin. "Ku do te shkonit ju pa mua?. Doni s’doni une perfaqesoj forcen politike me te madhe dhe duhet te jemi patjeter, Pervec kesaj se bashku me Medinin dhe Gjergjin ishim tre anetaret e perfaqesise se forumit, te cilet duhet ta perfaqesonim bashkarisht forumin ne cdo takim. "Jo –thane- kete po diskutonim, por kishim parasysh edhe faktin, qe t’i ishe per variantin e takimit ne Vlore dhe ndoshta nuk doje te vije, prandja u pergatitem edhe per nje variant pa ty. Ne keto diskutime nuk mungoi as mendimi per te mos shkuar fare ne takim, me merakun se duke shkuar ne Tirane, mund te krijohej ndonje incidnt me ne. Ne perfundim u vendos, qe do te shkonim ne kete takim perfaqesia e Forumit per Demokraci, dega Vlore, qe ishim Medini Xhelili, Gjergji Muco dhe une. Pervec nesh ne takim do te merte pjese edhe Muhamet Gaba.
Perpara se te niseshim une shkova tek shtepia e dajos tim, aty prane, te cilin e vura ne dijeni, qe do te shkonim ne Tirane, me qellim, qe te njoftonte edhe familjen time.
U nisem me makinen e nje djali te lagjes time, i cili punonte si taksi me gazetaret e huaj gjer tek lagjia “Lirim”, ku na priste nje taksi tjeter, te cilen e kishin porositur me pare.

Udhetuam deri ne Rrogozhine ku ndaluam per nje kafe tek nje lokal te kodra. I zoti i lokalit, me origjine came ishte nje mesoburre shume i sjellshem, i cili duke na pare makinen me targa Vlore na pyeti per situaten ne Vlore. Ne i spjeguam shkurtimisht dhe njekohesisht ju prezantuam.
pas pak na percolli, duke na uruar rruge te mbare, duke shtuar se duhet pak kujdes ne keto kohe.
Sa kalon Gosen e Kavajes, kur na ndalon nje furgon policie. Ishin 4 persona, i pari ai, qe dukej si shefi i tyre na kerkoi te prezantoheshim. Ne nuk arritem te flisnim, sepse nderhyri menjehere shoferi yne,Lame quhej, duke thene: "Ju lutem mos na vononi. Jemi per takim me Presidentin i cili po na prêt", duke i treguar derkohe nje dosje, me dokumenta, te cilen e rrembeu nga preheri im. Nderkohe tjetri po bisedonte me dike ne radio.
Ky preezantim ne fakt funksionoi. Polici nuk e zgjati me dhe na lejoi te kalonim, duek na kthyer edhe dosjen e dokumentave.
"Si i the ashtu?" -i thash Lames. "S’kishte rruge tjeter. Ata dukeshin, sikur kishin dale enkas per ne". Ndofta gjuha prej veriori ja krijoi kete mendim atij. Pastaj po benim shaka, duke thene, qe ne se eshte keshtu ata kane menduar: ”Oh kemi ndaluar njerezit e gabuar”. Ne fund te fundit e verteta ishte, qe ne njerzit e tij po shkojme te takojme”
-Mbritem ne Tirane rreth ores 13.30.
Fillimisht shkuam ne selite qendrore te partise socialiste dhe asaj social demokrate per te takuar ndonje drejtues, pasi kishim nevoje edhe per ndonje keshille.
Nuk gjetem njeri ne to. Atehere u drejtuam per tek Pallati i Kongreseve ku do te zhvillohej takimi.

I pari tek stadiumi Qemal Stafa na doli perpara nje cun vlonjate Edi me duket se e quanin, i cili me pare kishte qene shofer ne komisariatin e policise Vlore.

“Hajdeni se po ju presin. Jane bere merak pse u vonuat”.-na tha duke na orientuar per nga hyrja e prapme e pallatit te kongreseve. Aty u takuam me Dashamir Shehin, Duke Mucen, Gezim Zilen, Shpetim Mezinin, Prefektin e Vlores Z.Afrim Kaci, si dhe Z.Arqile Kumen, kryetar i keshillit te rrethit, i cili kishte mundesuar realizimin e takimit.
Ne pamje dukeshin te gjithe te shqetesuar. "U vonuat, Presidenti prêt pergjigje na thane ata. Pra ai takim ishte i njoftuar ne nivelet me te larta.
Hyme brenda dhe na drejtuan per tek nje salle komode ne katin e pare ne te djathte sa hyje ne hollin e pasem te pallatit te kongreseve.
S,na u duk e pershtateshme te bisedonim aty.
"Ne -i thame pritesve tane-po zhvillojme takim midis vlonjatesh, jemi shume pak ne numer dhe do te ishte me i pershtatshem nje ambjent pak me konfidencial".
Pranuan. U ngjitem ne kate te dyte dhe u ulem tek kolltuqet prane barit. Kuptohet qe aty nuk kishte njerez te tjere vec nesh, ose te pakten ne nuk shihnim njeri tjeter.
Arqileja justifikoi mungesen e dy deputeteve te tjere perpara se te fillonim biseden.
“Eshte pak a shume ajo perberje, qe prisnim –shtova une-Ketu eshte pjesa me e moderuar, prej te ciles ne shpresojme te ndermare hapa pozitiv”.
Filluam menjehere nga diskutimi.
Ekspozene, shume te hollesishme, pak te zgjatur e beri Gjergji, duke permendur pikat e konvergjences sone me qendrimet e tyre.
Ne nje moment Dashamir Shehi i nderhyri duke na pyetur: "C’fare e qeteson Vloren?"
Gjergji i pergjigjet: "Ka rene maja e piramidave dhe maja kerkon majen. Jemi ne nje krize totale, nga proteste kaloj ne revolte.–Kjo do nje zgjidhje. A jeni Ju bllok per problemin e Vlores?"

Dashi: "Ne kete linje jemi bllok. Ne Vlore ka rene sistemi i qeverisjes. Te krijojme nje raport te drejte me Vloren pa shuar protesten. Une ne nuk jam optimist ne zgjidhjen ekonomike te Vlores. Vlora ka shanse te tjera vec fajdeve. Vlora eshte pa buke. Kush do te punoj ne Vlore?"-perfundon ai.
Medini-"Takimi eshte i vonuar. Protesta nisi ekonomike. Heshtja kaloi ne shkallezim te protestes. Hapat i kemi beret te matur, kemi marre persiper nje detyre historike. Me vjen keq qe kontributi juaj mungon.-Ne Vlore ka pakenaqesi per heshtjen tuaj
Ju me promemorjen keni bere nje veprim politik. Beni edhe nje hap tjeter qe t’i jepni pergjigje Vlores. Ne kete rast do te pershpejtohet zgjidhja e problemit".
Duke Muca: "Ka filluar te flitet shume ne grupin e deputeteve te Vlores me shqetesimin: C’fare duhet bere per zgjidhjen e problemit te Vlores?"
Biseda kishte ngecur ne kete pike. Tentova disa here te nderhyja ne bisede, por tonet ishin te larta. Me veshtrim kerkova nderhyrjen e Muhametit, i cili me fraza te koncentruara dhe te thjeshta shpjegoi cfare ne prisnim prej tyre.
Per ta ndryshuar pak klimen u be nje pushim i kerkuar nga vet deputetet. Une ne ate kohe qendrova me Gezimin (Zilen). Ai dukej teper i tronditur, duke m'u shprehur se ishte gati te jepte doreheqjen. ”Une -i thashe- kam ardhur si perfaqesuese e Forumit per Demokraci”. "Shume mire ke bere -me tha ai- dikush duhet te angazhohet dhe shqetesohet per situaten e krijuar”. Gjate bisedes kujtova se si kryetar Bashkie ai nuk kishte aresye pse jepte doreheqjen, por si deputet po mudn ta bente. Ne se e bente kete Vlonjatet do ta peshonin. Ai me tha se nuk ishte i sigurt per kete. Me Gezimin njihesha si anetare e keshillit bashkiak. Gjate bisedes i kujtova edhe ate dite te Janarit 1997, kur doli dhe beri deklaraten ne Tele Blu, television lokal: ”Kur te mbaroj uji i detit do te mbarojne edhe parate e Gjallices”. Kjo ishte nje deklarate shokuese.
Bashke me Besnik Kendezin, si anetar te keshillit bashkiak te nesermen e deklarates i kishim shkuar ne zyre Gezimit, duke i vene ne dukje mendimin tone se deklarata e tij e nje nate me pare kishte qene e gabuar. Na falenderoi per dashamiresine dhe shtoi se ai doli ne fushata me to (posterat e tij me 4 dragojte e kapitalizmit,” Vefen”, ”Gjallicen”,”Kamberin”dhe “Cenajn”, u bene te fameshme ne ate kohe), sepse kishte besim se ato ishin te fuqishme dhe se me to do te bente shume gjera te mira per Vloren. ”Une kisha mbeshtetur shume shpresa tek to”-na tha ai ate dite.
Gezimi fliste cilter me ne, sepse megjithese opozitar ne i kishim mbeshtetur projektet dhe konceptet moderne, qe kishte prezantuar ai per zhvillimin e Vlores, qe fatkeqesisht sic permenda me larte ai i kishte mbeshtetur edhe tek kontributi i ardhshem i firmave piramidale.

Rifillon takimi:

Muhameti: "Deklaratat po behen mjaft te papergjegjeshme. Njerezit presin ndermarrjen e hapave nga Ju".
Gezimi: "Une atehere do te jap doreheqjen. Deputetet jane me ne.
Ne: "Te zhvillohet séance plenare dhe te testohen deputetet". Ne i kerkuam atij se si kryetar Bashkie nuk kishte pse t’a jepte doreheqjen, por te bashkohej me popullin e Vlores.

Gezimi: "Duhet njekohesisht zgjidhje ekonomike dhe zgjidhje politike".

Nderhyn edhe Shpetimi (Mezini), te cilin une e takoja dhe shihja per here te pare. Me la pershtypjen e nje njeriu shume te mire. Ai dukej, qe mbante nje peshe te madhe mbi supe. Vinte nga fusha e diplomacies, pinjoll i nje familjeje qytetare vlonjate, ish i persekutuar nga rregjimi komunist. Ai thote;
-"Te krijohen komisionet pluraliste". Duke qene se ishim ulur prane ne nje moment ai me thote: -"Ta kisha ditur keshtu –une nuk i hyja kesaj pune". Ai i mendonte gjerat plotesisht si ne. Ndihej shume i zhgenjyer nga ajo qe po ndodhte, nga menyra se si po menaxhohej kriza.

Gjergji: "Une jam per zgjidhje globale te problemit. Shteti te marr persiper pergjegjesite, pergjegjesi ligjore, kush do ta zgjidh problemin.

Duka: "Mund te bejme nje takim me nje grup kreditoresh me kredibilitet".

Prefekti: "Kemi kerkuar, qe presidenti te prononcohet, qe firmat piramidale te mos falimentojne. Presidenti na ka thene, qe “Gjallicen” te mos e falimentojme dhe t’a vere ne eficence shteti.

Gjergji: “Gjallica “per ne nuk ka falimentuar. Presidenti te deklarohet se nuk do te rrenohen firmat e tjera. Po u rrenuan, shteti u shkaterua. Shteti duhet te marri nje pjese te pergjegjesive".

Dialogu qe nisi duhet te vazhdoj me tej me presidentin. C’fare duhet t’i kerkojme me tej?
Interpelance te vecante per ceshtjen e “Gjallices”
-séance paraprake gjyqi me Fitim Gercalliun
-Takim me ministrin e brendshem .
-zgjidhje emergjente per njerezit ne veshtiresi.

Gezimi: Te hartojme nje program te vecante per te zgjidhur problemin. Si ta administrojme gjendjen, qe te mos na shkase situate nga dora.
-Do te njoh ndonje detyrim shteti ne para-? T’a shtrojme keet pyetje tek presidenti, se bashku me problemet e tjera te Vlores

Medini: Ne jami anetar te Forumit per demokraci. Ne administrojme protesten dhe trasmetojme kerkesat e tyre, te cilat tani jane jo vetem te artikuluara por edhe te shprehura ne dokumente.
-problemi i Artur Rustemit, i cili u vra duke protestuar paqesisht per te drejtat e tij kerkon pergjegjesi .
-Problemi i njerezve te arrestuar, te cialet duhet te kthehen menjehere prane familjeve te tyre kerkon zgjidhje.
-roli negative i RTSH, informacioni i te cilit eshte teresisht disinformues.

Po tentoja disa here te ndrehyja ne bisede por diskutimet ishin teper pasionante, dhe e mbysnin zerin tim.
T’a degjojme Lizen –thote ne nje moment Prefekti, duke me mundesuar keshtu, qe edhe une te thosha mendimin tim: Ne ato caste i kishim harruar diferencat dhe te gjithe po diskutonin cilter

"Se pari une shpreh keqardhjen time, qe ky takim midis vlonjatesh zhvillohet ne Tirane. Megjithate rendesi ka qe jemi ketu se bashku dhe po diskutojme me te njejtin merak. Ne jemi duke dikutuar sot me ju sepse ju jeni firmoses se promemorjes, ne te cilen ne gjejme shume pika te perbashketa me kerkesat tona te shprehura ne peticionin e dt 12.02.1997, me deklaraten e keshilltareve, me kerkesat e studenteve, me rezoluten e dt 17.02.1997. Kur kemi gjithe keto pika qe na bashkojne hajdeni te bashkebisedojme dhe te dalim me nje qendrim perpara Vlores per ato pika, qe edhe ju mendoni njesoj si ne. Perputhjet jane per problemet me thelbesore. Ju vendin e keni ne Vlore dhe ta dini se ne se i mbeshtesni kerkesate e drejta te vlonjateve ju do te respektoheni shume prej tyre. Tani pergjegjesite nuk jane vetem per kolapsin ekonomik, por edhe per dhunen e ushtruar ndaj Vlores dhe vlonjateve dhe pasojat e saj. Kush i dergoj forcat mercenare ne Vlor?"
Gezimi thote: "Ne nuk na pyeti njeri. Une nuk dija gje u gdhiva njesoj si gjithe vlonjatet, duke pare mercenaret ne cdo rruge dhe rrugice".
"Nje nga sygjerimet tona eshte se ne se nuk jepni dot doreheqjen dhe e quani te domosdoshme prezencen e tuaj ne parlament, atehere te dilni te pavarur, se bashku me koleget, qe sic u shprehet ju mendoni se ju mbeshtesin. Ju zoti Gezim mund te sakrifikoni deputetin per kryetrin e bashkise"-i thame ne.

Arqile Kume ishte njeriu me fjale pak ne kete takim. Tek Dashi verehej nje ndryshim qendrimi ne raport me ato qe kishte shprehur me pare. Ne pergjithesi kishte nje ngurim. Dicka kishte ndodhur.

Arqilea dhe prefekti, si duket me dike biseduan, sepse na ftuan, qe te shkonim ne nje takim tek presidenti ashtu sic ishim. Ai ishte gati te na priste.

"Jo i them une- ne nuk kemi ardhur per te zhvilluar takim me te. Ne nje rast te tille ne do te vime te pergatitur dhe me nje perfaqesi me te madhe. Nga eksperienca e takimit, qe ka zhvilluar me studentet, na kane thene se ai eshte i ashper dhe kerkon qe te imponohet. Pas takimit me studentet ai nuk ndryshoi asgje ne qendrimin e tij. Kjo beri qe direkt pase takimit me te studentet pershkallezuan protesten e tyre me greven e urise. Nuk do te kishte vlere takimi yne me te pa ndryshuar qendrimet e tij, pa dhene shenja se eshet gati te negocioje realisht ,duke ofruar zgjidhje.
Beni keto, qe kerkuam dhe ne jemi gati te takohemi edhe me Presidentin, por kur te shohim, qe ka ndryshuar dicka ne qendrimin e tij.
"Atehere shton qete prefekti, i cili me sa duket e priste kete pergjigje, ne mendojme, qe nga ky takim t’i dergojme nje mesazh qetesues Vlores".
"Ne –i’u pergjigjem -mesazhe i dergojme cdo dite Vlores dhe vlonjateve. Hajdeni dhe ju ne Vlore dhe t’i drejtohemi bashkarisht vlonjateve.
Ata artikuluan jo ne forme te plote dicka, qe shprehte pasiguri per te ardhur ne Vlore. Ne i garantuam se ne Vlore do te ndiheshin shume mire. Gjate gjithe takimit u perserit disa here se ata do te ndiheshin shume mire ne mes te popullit te Vlores.
Ne se nuk e beni dot as kete ju mund te shfrytezoni median apo seancen parlamentare per te derguar mesazhe mbeshtetes u sugjeruam ne.
Duke qene se dolem ne kete kend i kerkuam, qe ata si deputet te Vlores duhet te kerkonin te zhvillohet nje séance parlamentare, vetem per ceshtjen e Vlores, dhe kjo te ishte nje séance e hapur, qe te ndiqej ne menyre televizive nga te gjithe.
Kjo duket sikur u duk me e pranueshme. Rame dakort, qe ky takim te njoftohej publikisht.
Per kete qellim u hartua nje njoftim i thjeshte, ku behej e ditur se sot ne 25,02,1997 ne pallatin e Kongraseve ne Tirane, deputetet e Vlores, Kryetari i Keshillit te rrethit Vlore, kryetari i Bashkise Vlore si dhe prefekti i Vlores zhvilluan nje takim me perfaqesues te Forumit per Demokraci, ku diskutuan per ceshtjen e Vlores dhe zgjidhjen e saj. Ne momentin, qe prefekti po shkruante Forumi i Intelektualeve dhe une e ulur prane tij po e ndiqja shkrimin e njoftimit, e korrigjova: Ne perfaqesojme Forumin per Demokraci, ai nderpreu te shkruarin, pati nje fare ngurrimi per te vijuar. Me sa duket ata per kete qellim kishin insistuar per tu, krijuar “Forumi i Intelektualeve”, vetem per te qene pike kontakti. Prape su kishte funksionuar ideja e diversionit ne levizje, sepse ne Vlore ne raport me kekesat e protestuesve, Vlora ishte bllok, te gjithe mendonin njesoj se ato ishin kerkesa te drejta, te cilat duheshin mbeshtetur dhe kerkonin zgjidhje te shpejta.
Pas nje pause prefekti vazhdoi te shkruante njoftimin ku citohej fakti se ne rame dakort, qe deputetet e Vlores do te kerkonin zhvillimin e nje seance te hapur parlamentare, ku do te diskutohej ceshtja e Vlores dhe rrugezgjidhjet per te dale nga kjo situate, si dhe pergjegjesite se si ishte reaguar ndaj Vlores deri ne ate moment. Jashte njoftimit te shkruar ata deklaruan se do te lobonin me deputete te tjere.
Njoftimi u firmos nga te gjithe te pranishmit.

Kur po ndaheshim Medini dhe Gjergji shkuan me ta per te bere fotokopie te njoftimi, se bashku me dy nga deputetet e pranishem ne takim. Nje kopie te njoftimit e morem ne. Aty kishin takuar edhe nje vlonjat, vellain e artistit te madh te skenes shqiptare Timo Flloko, i cili priste teper i shqetesuar te shoqeronte mikun e tij te ngushte deputetin Mezini. Ai ishte shume i shqetesuar per te dhe tha se atyr(deputeteve nenshkrues te promemorjes) u ishte bere nje presion i madh.
Kjo ishte e besueshme per ne dhe shpjegonte deri diku ngurimin e tyre, sepse nje nate me pare gjithe Shqiperia degjoi se si leshoi rrufete, si nga maja e olimpit, nga Dibra, presidenti ndaj nenshkruesve te promemorjes, te cilet i emertoi karrikethyer. Kjo me sa duket e kishte bere efektin dhe ky ndryshim vihej re edhe te ndryshimi i qendrimit te disa prej tyre.
Gjithesesi ne e vleresuam pozitiv faktin se u vendos dialogu ne kete nivel dhe se ai do te thellohej. Akulli ishte care. Ne e quajtem sukses edhe faktin se ne nje dokument te shkruar u njoh Forumi per Demokraci, pasi ne nje dokument te shkruar ne firmosem ne emer (per degen Vlore) te tij. Por ata s’mund t’a pranonin kete publikisht. Sic do te degjonim ne lajmet radiofonike gjate rruges ne kthim ata nuk e permenden shprehjen "Forumin per Demokraci", por thane se nje perfaqesi e protestes zhvilloi takimin……kur ne te gjithe ishim perfaqesues te Forumit per Demokraci, Dega Vlore. Ata s’mund te vepronin ndryshe sepse “Zeusi”, lideri tyre nuk e njihte forumin, dhe per ta ishte herezi edhe t’ia permendnin emrin.

Kur u kthyem ne Vlore, vellai dhe njerez te tjere na thane se kishin qene shume te shqetesuar, sepse kishin hapur thashetheme se gjoja ishim aksidentuar, disa te tjere kishin thene se i kane arrestuar.

Si gjithmone te nesermen gjithshka u be e ditur per publikun ne komunikaten e mengjesit.

Seanca e kerkuar nga deputetet e Vlores u zhvillua pas dy ditesh me 27.02.1997. Por ndryshe nga kerkesa jone dhe premtimi i tyre ajo nuk u trasmetua ne television, pra nuk ishte e hapur. Te nesermen me 28.02 1997, ne beme perseri kerkese publike TVSH per ta trasmetuar seancen. Duke u njohur me permbajtjen e diskutimit te deputetetit Hajdari, kuptohet, qe ish presidentit nuk i interesonte trasparenca e kesaj séance plenare. Ne vend te dialogut, trasparences, perdorimit te energjive te tyre positive ne favor te zgjidhjes se krizes ata kishin zgjedhur dhunen, terrin informative dhe ndrydhjen e energjive pozitive. Terri informative ne cdo kohe eshte i demshem.

giovedì 19 luglio 2007

Takimi me Zotin Vranicki

Takimi me Vranickin në mes të katastrofës 1997

Ngjarjet po rridhnin me shpejtesi. Jo çdo gje mund te ishte nen kontrollin dhe dijeni e seicilit. Takimi me ambasadorin Paolo Foresti ne anijen San Giorgio ishte perjetuar ne menyra te ndryshme; fillimisht kishte nje reagim te forte kundershtues sidomos per piken e administrimit te armeve.
Sipas asaj, qe u tha edhe ne ate takim kishin ardhur ne Vlore perfaqesues te Komiteteve te Jugut, te cilet ishin krijuar nderkohe jo me te njejten forme sic ishte krijuar struktura ne Vlore, ishte zhvilluar nderkohe edhe nje takim ne Gjirokaster diten, qe ne zhvillonim takimin ne anijen San Giorgio. Kur u kthyem mesuam se tre perfaqesues edhe nga Vlora kishin marre pjese ne te.
Ishim tek shkolla “Ali Demi”, kur na u tha se duhet te pergatitemi me shpejtesi sepse duhej të shkonim ne takim me Zotin Vranicki, sipas kërkesës së tij. Ne fakt ftesa ishte per perfaqesuesit e Vlores, por meqe ishin mbledhur te gjithe shumica mendonin se duhet te perfaqesoheshin te gjithe. U caktua perfaqesia; ishin edhe perfaqesuesit Forumit per Demokraci. Une kisha qënë pjesemarrese ne te gjitha takimet, qe ishin zhvilluar me autoritete kombetare apo nderkombetare dha si e tille do te merrja pjese edhe ne kete takim.
Gjykuam per problemet qe do te diskutoheshin dhe mesazhet, qe duhej te percillnim.
Ne thelb mendimet, qe u dhane ishin:
1 -Doreheqja e Presidentit.
2. Ministrin e Brendshëm te mos e caktonte Berisha
3. Te shmanget me çdo kusht lufta civile.
Te gjithe ishin kunder Berishes
Një mesazh duhej te percillej qartë: Largimi i Berishes, por pa luftë
Jo te gjitha pyetjeve, qe lindnin ne mund t’u jepnim pergjigje.
U nisem per ne zonen e Kripes tek fusha ku do te vinin helikopteret me te cilet do te fluturonim. Aty pritem gjate dhe e shfrytezuam kohen pr te njohur njeri tjetrin por edhe per te rakorduar mendimet. Kete rradhe kishim marre edhe gazetarë me vete. Me ne fund erdhen helikopteret ushtarakë, dhe u nisem per ne drejtim te veriperndimit ku ishte stacionuar fregata “Alessia”. Fluturuam pak me gjate, duke i ardhur disa here rrotull anijes, pa realizuar zbritjen. Me pas mesuam se vonesa u shkaktua per arsye të takimit, qe zoti Vranicki kishte realizuar me Kryeministrin e qeverise se Pajtimit Kombetar z. Fino.
Pritja u zhvillua sipas rregullave të forta protokollare. 12 Perfaqesuesit e larte te komunitetit nderkombetar ishin rreshtuar ne te dy krahet e zotit Vranicki, i cili u shkeput prej tyre dhe, duke buzeqeshur, na priti tek hyrja e hollit te madh te fregates. Zoti Vranicki tha se “Me vjen mire, qe eshte edhe nje zonje present”.
Ne shoqerimin e zotit Vranicki ishin zëvendësministri i Greqisë, një përfaqësues i Komunitetit Europian, perfaqesuesi i Keshillit te Europes, i SHBA, i Rusisë, Holandes, Danimarkes, Austrisë e Italise. Fillimisht u veçuam në grupe të vogla dhe po zhvillonim biseda te lira.
Ne, perfaqësuesit e Vlores na takoi me shume dashuri, duke u prezantuar kush ishte kush. Kam qendruar enkas per t’ju takuar tha dhe na pergezoi. Pastaj filloi biseda zyrtare
Problemet qe paraqiti Zoti Vranicki, ishin:
-Kerkesa per nje qeveri te re
-zgjedhje te reja
- pushimin e gjendjes se jashtezakoneshme dhe shpallja e amnistis .
"Jemi te interesuar per te sjelle normalitet ne Shqiperi, tha ai, si dhe ndryshime thelbesore ne kushtetuten e Shqiperise".
Na informoi se perpara nesh kishte patur takime me kryeminstrin, me ministrin e jashtem, me ministrin e rendit dhe ate te mbrojtjes. Ata kane qene dakort me te gjitha pikat dhe nenshkruan me nje shtese, tha.
“Ky do te jete nje diskutim i kujdesshem midis nesh dhe jush. Kam kerkuar te bej takim me Komitetet e rretheve te vecanta. Duam nje pamje më te hollësishme per kete situate. Tani ju ftoj te me pershkruani me hollesisht situaten ne rrethin tuaj dhe në qoftë se keni ide te tjera per te zgjidhur krizen.
Medini, N/kryetar i Komitetit te Shpetimit te rrethit Vlore shpjegoi se si lindi levizja e protestes, e cila ka ardhur duke u zgjeruar tani ne te gjitha qytetet e Shqiperise. Kjo situate eshte fatale, tha, dhe rrjedhojë e keqeqeverisjes se Berishes. Kemi shume argumenta per ta thene kete. Në radhë të parë se Presidenti Berisha nuk i doli zot situates dhe u zgjodh president në kushtet e gjendjes se jashtezakoneshme. Ne mbeshtesim qeverine Fino, tha ne fund ai, duke shtuar se:
Doreheqja e qeverise dhe krijimi i nje qeverie me bazë të gjërë, ka qene nje nga kerkesat tona.
Zoti Vranicki pyeti: “A është dobësuar apo jo aktiviteti i policisë sekrete.
Pergjigje jonë: Jo, vazhdon akoma.
Perfaqesuesi i Sarandes ishte pak me i ashper. Duke perforcuar ato qe parashtroi Medini ai tha se shteti krijoi firmat piramidale, Europa e kuptoi me vonese situaten. “Te mos largohen nga Shqiperia qeveritaret dhe perfaqesuesit e firmave piramidale”, shtoi ai.
Perfaqesuesi i Baratit tha ne ketu sjellim mesazhin e popullit.
Duke pare se disa perfaqesues rrethesh ishin pak me te ashper, nderhyra per t’i shpjeguar zotit Vranicki se aty nuk jane vetem perfaqesuesit e Vlores, por te shume rretheve. Theksova se Vlora eshte me specifike dhe me e strukturuar. Gjendja aktuale ne qytetin tim eshte tejet e veshtire nga pikpamja ekonomike dhe sociale. Protesta ne Vlore fillimisht ishte spontane dhe me kerkesa ekonomike, por per aresye se qeveria qysh ne fillim nuk demostroi vullnetin e duhur per zgjidhjen e problemit, mjetet e zgjidhjes u kthyen në politike.
Qyteti yne eshte vendosur nen nje “embargo” te brendeshme dhe ka nevoje per ndihme te gjithaneshme. Eshte e domosdoshme vendosja e rendit ne Shqiperi. Mesazhet, qe jep populli i Vlore jane mesazhe paqeje dhe mirekuptimi.
Perpjekjet qenë te jashtezakonshme per te mos e çuar situaten ne zgrip. Ne kerkojme t’i pritet rruga lufës civile, sic mund te deshirojë ndokush. Me Vloren eshte solidarizuar gjithe Shqiperia, nga jugu ne veri. Kerkojme, qe politike dhe institucionet te bejne detyren e tyre. Ne do te jemi vetem mbeshtetës per ta deri ne stabilizimin e situates.
Perfaqesuesi Italian nderhyn duke thene: Ju jeni ne nje anije italiane, une ju siguroj se ne kemi besim te madh tek populli shqiptar.
Perfaqesuesi i Greqisë tha : Jam zv/Ministri i jashtem i Greqise. Ne jemi ketu per t’ju ndihmuar. Objektivi yne eshte t’ju ndihmojme edhe ekonomikisht.
Zoti Vranicki me pyeti: Keni marre me ndonje kontakt me qeverine Fino?
Pergjigja: E kemi pershendetur krijimin e qeverise Fino, kemi shkembyer mesazhe dhe e kemi siguruar per mbeshtetjen tone.
Pyetje: Cili eshte reagimi juaj per te ardhur forca te tjera ne vendin tuaj?
- Forca të ciles natyre?i pyeta une
Na shpjegoi se si ishte konceptuer kjo gje. Ndoshta nuk ishte shumë e pranueshme nga te gjithe ardhja e forcave ushtarake, por ne duke qene se jemi te interesuar per kthim ne normalitet, na duket pozitive ekzistnca e nje strukture te paaneshme dhe ndihmuese per vendosjen e rendit dhe sigurise. Kjo ishte nje nga kerkesat qe ne i kishim bere edhe zotit Foresti kater dite me pare. Ne Vlore kushdo, qe investohet pozitivisht, eshte i mirëpritur -theksova ne perfundim.
Z.Vranicki vijon: Gjeja me e mire eshte, qe ju mbeshtesni qeverine Fino
Pika e dyte, me e rendesishme, eshte, qe situata ne Shqiperi nuk është një luftë civile.
Se treti, ne i kemi thene qeverise suaj se nuk mund te behen zgjedhje te shpejta, sepse ne besojme se duhet t’i lihet kohë qeverisë, që të organizojë zgjedhjet. Pra eshte i rendesishëm besimi i popullit tek liderët e rinj, te rendi publik dhe zhvillimi ekonomik.
Zoti Vranicki premtoi se do ta ndjekë me vemendje gjithe situaten, duke identifikuar, veç atyre, qe prezantoi ne fillim, çdo mjet tjeter, qe zgjidh krizen.
Zoti Vranicki pranoi ftesen tone per te ardhur ne Vlore dhe pare realitetin me sy, duke na premtuar se me ardhjen e tij së shpejti ne Shqiperi, do te vinte ne Vlore per t’u ritakuar dhe ribiseduar me ne.
Ne hapesiren deri ne ardhjen e tij ne Shqiperi, ne kishim zhvilluar takimin me Kryeministrin dhe disa ministra te qeverise si dhe gjithe liderat qendrorë te partive politike shqiptare, perveç PD. Po punonim fort per aktivizimin e keshillave lokale.
Takimi i dyte nuk u realizua, siç mesuam me vone, për shkak të influencës së ambasadorit Italian, Foresti.
Jo vetem ne ate takim te drejteperdrejtë, por ne gjithe periudhen e ushtrimit te mandatit te tij në vendin tona, mendimet per z. Vranicki mbeten nga me te lartat. Një njeri shume fisnik, shume i matur, qe çdo bashkebisedues e trajtonte ne bisede si te barabartë.

Editimi i fundit: E Shtune, 07 Prill 2007

© 2006 - 2007 Gazeta Politika. Te gjitha te drejtat e rezervuara powered by WebPhotoPro

Takimi me ambasadorin Paolo Forest.

E Enjte, 24 Maj 2007
Nga Luiza Hoxhaj
Anija San Giergio, datë 10.03.1997

Pas disa peripecishë u realizua takimi
Ambasadori Paolo Foresti:
-Ju ftoj së pari si qytetar nderi i Vlorës;
se dyti si ambassador i vendit fqinj;
se treti jam caktuar vecanerisht per te paraqitur Kryqin e Kuq Italian dhe ate nderkombetar.
Takimi u planifikua te zhvillohej perpara takimit te partive, (ai ishte planifikuar te zhvillohej me Zotin Dini, Minister i Jashtëm i Italise dhe perfaqësues të Këshillit të Europes), por jam i autorizuar t'a bëj edhe mbas ketij takimi.
Kjo mareveshje ka luajtur rol te madh; nuk mund te lejohej qe raporti midis shtetit dhe individit te percaktohej nga forca. Ministri Dini erdhi shpejt sepse te gjitha forcat politike kerkuan, qe Italia te jete prezente ne zbatimin e mareveshjes, se bashku me bashkimin Europian, pasi te gjithe ne se bashku punojme.
  Çfarë presim nga ju?
-Te punoni per te realizuar kete mareveshje, per te ribere kushtet, per te rifilluar jeta e qete dhe askush te mos vuaj per ate qe ndodhi. Te pergatitemi shpejt per zgjedhjet.
- Nëse do te kemi këtë bashkepunim jemi gati te vleresojme dhe te fillojë ndihma humanitare (ndihme ushqimore dhe sanitare).
- Pasi te konstatojme se te gjithe jane dakort, do te sjellim Kryqin e Kuq Boteror. Pastaj me qeverine e re mendojme te organizohemi se bashku ne KE dhe organizma te tjera, te pergatisem kushtet e ndihmes emergjente. Kjo eshte me urgjente. Pastaj do te punojme per zhvillimin e bisnesit, do te ndihmohet edhe pushteti lokal si nje bazë e fuqishme.
-Ne kerkojme, qe ju te punoni per te krijuar kushtet normale, qe ne te jemi gati per te ndihmuar. Se fundi, çdo gjë qe ne duam te bejme eshte frut ë ndjenjave tona miqesore por edhe interesave tona.
 Nga ana jonë Gjergji bëri nje ekspoze te situates ne Vlore dhe theksoi se gjuha jonë ështe mirekuptimi, kurse gjuha e shtetit është dhuna.
Fillimisht kerkesat ishin ekonomike; pas pergjakjes kaluan kërkesat politike kaluan në plan te pare,u permbys raporti. Vlora duke e ndjere qysh ne fillim pati nje solidaritet te heshtur. Nevoja e bashkimit u ndje ne Vlore. Tryeza e pare e plote e partive politike u realizua ne Vlore. Ne i dhame politikes se vonuar nje leksion se si mund te bashkepunohet.
Pastaj fola unë:
Zoti Foresti,
ju falenderojme per takimin dhe per aftesite, qe keni treguar duke kuptuar mesazhin qe jep Vlora: “ Bashkim dhe Mirëkuptim”. Vlora e dha shembullin e para, protestat e saj ishin masive dhe paqesore. Ajo i uli gjithe partite pa perjashtim, perfshi edhe PD, ne nje tavoline me te vetmin preokupim: Të shpetojme Vloren, Vloren e dhunuar, e pergjakur, qe vdekja e kercenon ne dy forma: Vrasja dhe Uria.
Ne duke pasur parasysh ndjenjat e miqësisë, qe ekzistojne tek dy popujt tane, iu drejtuam Kryeministrit Italian, duke i kerkuar qe te perdorte autoritetin si nje vend mik. Ne na vjen mire qe, siç na informuat ju, e keni bere nje gje te tille dhe rezultati eshte edhe ky takim.
Duhet te jeni i sigurt se ne fund te mandatit tuaj diplomatik, keni kryer nje akt fisnik, i cili e justifikon titullin “Qytetar Nderi I Vlores”. Gjuha e llogjikes dhe mirekuptimit fitoi ndaj asaj te kercellitjes se dhembeve nga shteti, ndaj forcës, por te jemi te sinqertë edhe ne e trembëm Berishen qe u ul, se s’kishte rruge tjeter. Kerkesat tona ekonomike mund të realizoheshin me zgjidhje politike, Duhej edhe ndihme ekonomike emergjente. Kemi parasysh operacionin “Pelikan” dhe na vjen keq qe ne perseri per nje kohe kaq te shkurter kemi prap nevoje per ndihme ekonomike emergjente dhe e gjitha kjo per faj te qeverisjes sone te keqe. Ne kritikojme politiken e vonuar shqiptare .
Ambasador Foresti:
-Hapi i pare eshte miradministrimi i armeve. Ne e kuptojme shqetesimin tuaj. Te fillojë pune porti ne Vlore, ne do te ofrojme garancitë tona. Ndersa ju keni ardhur ketu, Ministria e Jashteme Italiane i ka dhene shtypit lajmin mbi disponibilitetin e qeverise italiane per te ndihmuar. Kështu do te fillojne te vine ndihmat. Kjo varet nga klima, qe ju do te krijoni, do te bashkepunoni me qeverine e re, te shikojne njerezit qe ne te gjithe jemi per normalitet.
Unë ndërhyra përsëri: Ju falendrojme, qe kuptuat mesazhin tone per t’i ulur te gjithe ne tavoline, dhe qe keni perdorur autoritetin tuaj ndaj shtetit tone.
Ambasador Foresti: Une do të kerkoj qe, në se ka mundesi, per 10 minuta te bejme nje mesazhm qe 8 perfaqesues te Komitetit të Shpëtimit, nga anija San Giorgio kerkojne nje ndihme emergjence dhe te sigurohet rend publik per te filluar jeten normale. Une do t’ia them qeverisë sime.
Nderkohe, qe Ambasadori shkon ne kabinen e kapitenit, midis nesh u zhvillua një bisede. Pasi hyn zoti Foresti, vazhdoi: Le te fillojë nga puna Porti, duhet qe ligji te jete nje ligj i lire.
Ambasadori me tej thekson: Po t’i permbledh te gjitha duhet, te realizojme nje kompromis. Qeveria qe do te krijohet do te jete 50% opozite 50% maxhoranca, me 15 ministra, dhe është menduar qe kryeministri te jete i opozites.(ne kohen qe ai shkoi ne kabinen e kapitenit sic na konfirmuan edhe me pas ka komunikuar me perfaqesuesit e tryezes se partive, si dhe zotin Berisha, me te cilin kishte maredhenie shume te mira, etj, per t’a informuar rreth bisedimeve me ne)
Atehere thote ai ne duhet te nenshkruajme nje mareveshje dhe filloi ta citonte dhe shkruante nderkohe vet ne italisht me shkrim dore.
Marreveshja
8 perfaqesues te Komitetit te Shpetimit te Vlores, kane takuar ambasadorin e Italise ne Shqiperi, ne anijen San Giorgio sot ne 10 Mars 1997, per te prezantuar kerkesat per italine dhe komunitetin ndrkombetar per nje ndihme emergjence
Komiteti përshendet mareveshjen dhe deklaraten e partive politike dhe presidentit dhe shpreh impenjimin për te favorizuar sa me shpejt mbledhjen e armëve qe posedohen ne qytetin e Vlores dhe vendosjen e rendit publik dhe vendosjen progresive te normalitetit ne administrimin e qytetit.
-Komiteti ka kerkuar garanci per zbatimine korrekt dhe te shpejte te 9 pikave te percaktuara dje ne Tirane.
Pastaj PS, PAD, PSD (sipas bisedes qe kishte zhvilluar ne telefon) mbeshteten qendrimin ndaj deklarates. Edhe Forumi per Demokraci njoftoi se “Miratojme deklaraten dhe impenjohemi te vendosim rendin dhe qetesine”
- SH.B.A. ju ben thirrje te hidhni armet dhe te rivendosni paqen -tha ambasadori. Ne u bejme thirrje te vendosni terheqjen e armëve. Te gjitha partite te vine te perfaqesuesit e jugut ne Vlorë.
Ne kerkuam garanci per mareveshjen. Njëkohësisht shfaqem intersin tone per te vene ne levizje institucionet e zgjedhura lokale.
-Ju do te jani pale ne bisedime- thote Foresti. Ne kerkuam qe pale ne bisedime te jete edhe Forumi per Demokraci i Shqiperise.
Foresti tha se per njerezit, qe kane humbur parate, kjo ka ndodhur kudo, edhe njerezit, qe e kane pesuar duhet te nderojne faqe.
Ne sqaruam, qe vertet kjo mund te kete “ndodhur kudo”, por permasat e mashtrimit qe ndodhi me skemat piramidale tek ne ne raport me popullsine jane katasrofale, ato kane perfshire pothuajse gjithe popullsine, te gjitha kategorite e saj, ato lulezuan nen hunden dhe me bekimin e shtetit dhe kjo i ka revoltuar qytetarët. Kjo situatë po te ishte trajtuar me kujdes dhe pergjegjshmeri nga ana e shtetit, do te merrte rrjedhe tjeter. Perderisa dy pale: Shteti nga njera ana dhe Populli protestues, qendronin fort ne pozicionet e tyre njera pale duhet te largohet. Natyrisht ajo qe duhet te terhiqet eshte qeveria, jo populli.
Foresti vazhdoi:
Qeveria, qe kerkuat do te realizohet. Per keta tre muaj Partia Sosialiste te hyje ne parlament. Ligjet e rendesishme nuk do t’i bejë kjo qeveri dhe ky parlament. Çdo gje do te behet me asistence nderkombetare. Do te behet ligji ri per televizionin privat, do te kete me shume liri shtypi. Ja perse ne kushtet tuaja tek armet, ju duhet te ndryshoni pozicion. Ju duhet t’u kerkoni qytetareve tuaj, qe t’ua dorezojne juve armet, per t’i vene nen kontroll dhe t’i heqin te gjitha armet. Ky eshte nje kusht, qe edhe qeveria italiane do ta kerkojë. Zgjedhjet jane zgjedhje te pergjithshme dhe duhet t’u japim mundesine te funksionojne.
Ne kete moment nderhyra une: Zoti Foresti, ky eshte nje moment delikat, vertet shume shqetesues edhe per ne. Por nuk jemi ne ata, qe kemi shperndare armet; dhe, si te tille nuk jemi ne ata, qe duhet t’i mbledhim. Ne nuk jemi shteti dhe nuk mund t’i posedojme ato. Duke qënë se jemi vetem autoritet moral, duke qene se ne komitetin e Vlores përshihen te gjitha partite politike, edhe PD, dhe se te gjithë firmetarët e themelimit te kesaj strukture, vetem 5 diteshe, e shumta, qe mund te marrim persiper eshte qe t’u bejme thirrje qytetareve t’i miradministrojne armët ose të mos i lene ne duart e femijeve, te mos i nxjerrin ne rrugë, etj. (Te nesermen nje qarkore e tille u lexua ne mitingun e ores 9.00.)
Foresti: - Emergjenca lidhet me armet.
Une: - Tavolina në nivel qëndror me krijimine qeverisë do t’i japë zgjidhje edhe ketij problemi, besojme.
Foresti: - Qeveria ndoshta behet sot. Ju si komitet te filloni dhe vini ne levizje Keshillin e Rrethit dhe te Bashkise.
Nderkohe u ngrit, mbeshtolli kopjen e mareveshjes ku kishim firmosur te gjithe dhe u be gati ta na pershendeste.
- Zoti Foresti,-nderhyra une- a mund te na jepni nje kopie te mareveshjes?
Me veshtroi per nje cast mendueshem, por e mblodhi veten shpejt dhe shpejt m'u pergjigj: Posi jo.
U zhvendos perseri ne ambjentet e kabines se kapitenit. Ne kohën, që aty po hynte media, RAI UNO, RAI DUE, RAI TRE, etj, erdhi zoti Foresti me disa fotokopje te Mareveshjes ne dore, njeren ma zgjati mua dhe nga nje kopje u'a dha tre gazetareve te TV RAI,
Une dhe Gjergji, nderkohe, dhame prononcime per mediat italiane. Folem shqip, qe te na degjonin Vlonjatet, drejteperdrejte jo nepermjet komenteve .
Intuita kishte funksionuar mire me kerkesen per kopie dhe intervistat ne shqip.
Mbas kesaj me te njejtin helikopter morrem rrugen e kthimit. Ne te njejten rruge.
Mbritem vone ne shtepi. Sapo hyra ne shtepi nderkohe qe isha ende me ndjesine qe kishim bere nje pune te mire kur, tek shtepia e motres, vjen perfaqesuesi i PBDNJ ne komitet, Andrea, njekohesisht edhe kryetar i saj per degen e Vlores, i shqetesuar: “Ç’keni bere?- me tha -Njerezit jane merzitur me ju. Kane degjuar TVSH dhe stacionet italiane per mareveshjen, qe keni bere per armet. Ata pyesin çfarë na siguroni ju?
E sqarove se nuk eshte ashtu ne  e kemi sqaruar qendrimin tone edhe me prononcimet tona.
-Nuk kane dhene gje- ma ktheu ai.
Ne ate kohe po fillonin lajmet tek RAI DUE. I ndoqem se bashku. Nderkohe i dhashe te lexonte deklaraten, qe kishim firmosur me Forestin, ne italisht.
-Kjo eshte ne rregull -thote duke u cuar per te ikur.
Ne ate moment bekova veten qe e kisha kerkuar kopien e saj.
Duke parashikuar situaten e nxehte, u ula dhe bera nje informacion te shkurter per te nesermen duke parashikuar reagimet. Ne fakt ato ishin shume te ashpra. Gjergji, i cili kishte pergatitur nje material te plote per te raportuar ne publik, nuk u degjua, s’e lanë fare te fliste.
Atehere une bera nje komunikim te shkurter. Me degjuan, por menjehere mbas sajtakimi u mbyll.  Njerezit, te revoltuar, te hutuar, me shprehje te trishtuar ne fytyrat e tyre, qe te shkakton ndjesia se mund te jesh prere ne bese, u ngjiten ne foltoren e improvizuar tek Monumenti i Pavaresise, Meka jone.
- Edhe ti ishe dakort me ta? Ne kishim besim tek ty -me thoshin. Une u'a thash: - Ja ku e keni qendrimin tone. Lexojeni vet deklaraten.
Te nesermen ne mbasdite kur pashe, duke ndjekur lajmet e ores 16.00 tek TVSH, vura re, qe kishte nje shtremberim qellimshem te lajmit dhe njoftimi i tyre, shoqerohej edhe me nje kopje ne shqip te Mareveshjes me firmat tona. Ne te vertet ne nuk kishim firmosur mareveshje ne variant shqip, por vetem ne italisht. Sigurisht qe ky shtremberim kishte qene i qellimshem dhe i kishte dhene deri diku efektet e tij, te cilat ne me autoritetin tone moral, kishim arritur ti fashisnim. Ne keto kushte, kur disinformimi vazhdonte, na u desh te benim nje pergenjeshtrim te lajmit tek ANSA dhe agjenci te tjera lajmesh, qe kishin reporteret e tyre ne Vlore.
Gjerat u kapercyen dhe kuptuan shpejt qe kjo ishte rruga ku duhej ecur. Në mitingjet e perditshme kishte qindra intelektualë, qe benin sqarimet e nevojshme. Ne fakt ai ishte nje mision i veshtire, qe duhej realizuar gradualisht.

Editimi i fundit: E Hene, 26 Mars 2007
© 2006 - 2007 Gazeta Politika. Te gjitha te drejtat e rezervuara powered by WebPhotoPro

Koha nuk mund te sherbej si lavatrice per te lare mekatet e atyre qe sulmuan popullin ne 97.

Ky shkrim eshte botuar ne gazeten politika te dt 24.04.2007
E Enjte, 24 Maj 2007


Koha nuk është një lavatriçe për mëkatet e atyre që sulmuan popullin në vitin 1997
Luiza Hoxha dëshmon


Disa here jam matur te shpreh mendimet e mia per ngjarjet e vitit 1997 ne menyre te plote, por kjo nuk ka ndodhur sepse kam preferuar, qe ne nje distance kohore me te madhe shkalla e objektivitetit dhe e cilesise se gjykimit do te ishte me e larte. Ketu nuk kam parasysh fjalen time ne seancen parlamentare ku u diskutua raporti i Komisionit hetimor per kete çeshtje apo artikujt e botuar ne shtypin e shkruar, ku jam perpjekur te bej analizen e tyre ne kendveshtrimin tim.
Distanca ne kohe prej 10 vitesh besoj se eshte e mjaftueshme per t’i pare gjerat ftohte dhe njekohesisht per te ruajtur saktesine e tyre. Duke qene se per kete periudhe eshte shkruar shume dhe po vazhdon te shkruhet dhe te flitet shume edhe ne kete 10 Vjetor, mendoj se gjithe seicili duhet te flasë apo te shkruajë ate, qe di, ate qe ka pare apo perjetuar me vertetesi. Drejtesine e gjykimeve dhe analizave tone do ta bej koha dhe historia. Ne duhet t’a ushqejme ate me fakte.
Shohim, qe nje kategori po e perdor kohen e gjate si lavatriçe per te lare “mekatet”individuale, te grupit apo te qeverisjes. Kjo eshte nje aresye me shume per t’u shprehur ne lidhje me vitin 1997. Distanca dhjete vjecare eshte e mjaftueshme per t’i analizuar ato ngjarja pa emocion, me objektivitet, me anet tyre te mira dhe te keqia. Ne se ne fillim te gjithe perpiqeshim t’i harronim, sot une mendoj se duke folur ne ndihmojme qe ngjarje te tilla jo vetem te mos perseriten me, por duke identifikuar shkaqet, qe i sollen t’i bejme ato te paperseriteshme, duke kuruar faktoret negative, qe i ushqyen rrenjet e tyre.
Nje aresye me shume, qe me shtyn t’a bej nje gje te tille eshte edhe fakti se shtremberimi, erresimi apo me keq keqperdorimi i tyre, sot po e kalon gjithe fajin sipas gjykimit te tyre tek populli tek njerezit e thjeshte, tek ata qe ishin viktima te gjithshkaje qe ndodhi. Kurse shteti, qeveria qe mandatohet prej popullit per të qeverisur, duhet te rezultojë pa asnje pergjegjesi.
Duke mos hyre ne shume hollesi per tablone e pergjitheshme une do te mundohem te trajtoj levizjen ne nje dimension tjeter, qe nuk eshte trajtuar deri me sot, i cili ka qene pak i dukshem per njeren pale dhe eshte devijuar qellimshem nga pala tjeter. E kam fjalen per perpjekjet e jashtezakonshme, qe jane bere ne ate periudhe per te negociuar zgjidhjen e problemit qysh ne fillesat e protestes. Keto perpjekje kane qene te medha ne planin qytetar, si perfaqesues te zgjedhur ne organet e pushtetit vendor, si perfaqesues te forumit per demokraci apo dhe te strukturave te tjera. Keto perpjekje konsistonin ne prezantimin e problematikes perballe institucioneve lokale apo qendrore vendase, ekzekutive dhe legjislative, perballë strukturave te shoqerise civile te kohes apo dhe atyre politike. Numri i takimeve te zhvilluara eshte i madh.
Plani i dyte ishte prezantimi i kesaj problematike perballë institucioneve nderkombetare, shtypit te huaj, trupit diplomatik, organizmave nderkombetare.
Te dy palet e takimeve kane rendesine tyre dhe do te deshiroja, qe t’i trajtoja ne menyre te veçante duke filluar me takimet me nderkombetaret.
Sic permenda edhe me lart paralelisht me takimet, qe po zhvilloheshin me keshillin bashkiak, partite politike, autoritetet lokale, deputetet e Vlores, nje rendesi te madhe kishin per ne edhe berja sa me publike e kerkesave dhe qendrimeve popullore.
Me qellim shmangien e tragjedise me te madhe, per shkak te boshllekut, qe kishte shkaktuar shteti me inekzistencen e vet, ne vendosem te kerkonim edhe ndihmen e faktorit nderkombetar, si ndihmen e ambasadave te huaja te shteteve fqinje dhe atyre Europiane, si edhe ndihmen e ambasades amerikane, me qellim, qe t’u sqaronim atyre te verteten e Vlores dhe dramen e saj. Nderkohe e kishim kuptuar se zgjidhja e Vlores kalonte nepermjet zgjidhjes se gjithe Shqiperise. Perveç promemorieve dhe apeleve te bera shkreserisht, gjithe institucioneve nderkombetare, gjykuam, qe nje tjeter menyre komunikimi te ishin kontaktet dhe kerkesat per ndihme te drejteperdrejta. Zanafillen ky proces e ka me letren, qe i dergova ne dt 05.3.1997, Zotit Romano Prodi kryeminister i Italise.
Ishin dite shume te veshtira per Vloren. Kishim degjuar nepermjet TV se matane ishullit te Sazanit ishte instaluar nje fregate italiane. Duke ecur ne protesten e mengjesit te dates 04.03.1997, dy dite mbas shpalljes se gjendjes se jashtezakoneshme dhe daljes se studenteve nga greva, po bluaja ne koke nje mendim, te cilin e diskutova me Antoneten, nje perfaqesuese e PAD ne Forum:
"A do te ishte e mundur te dergonim nje leter atje (tek fregata) per Kryeministrin italian dhe ata ta dergonin mandej ne kabinetin e tij"- e pyeta Aneten, duke e pritur pergjigjen me shume nga vetja. Duhet nenvizuar se ato dite ne Vlore nuk kishte fax apo nderlidhje telefonike.
-Ide mire. Po si ta realizojme?- me pergjigjet Neta-.
- Kam une baxhanakun oficer marine –nderhyn Koçi, inxhinier, i cili po ecte perkrah nesh.
- Mundemi te shkojme ta takojme tani?- e pyta une.
-Dakort -thote ai.
U nisem ne moment direkt per tek 5 kateshi afer kinoteatrit ku ai kishte shtepine baxhanaku i tij. Pasi i treguam idene tone, atij ju duk e realizueshme. Direkt pas kesaj gadishmerie u ula dhe hartova letren per zotin Prodi. Ajo dite ne Vlore, ishte nje nga ditet me gri, shume e trishtuar. Pothuajse nuk kishte fare kalimtarë ne rruge.
S’mund ta dergonim me shkrim dore kerkesen tone. Kjo do te dukej jo serioze. Shkoj ne kembe vetem per tek nje shoqja ime ne lagjen Lirim, ne skajin tjeter te qytetit, per ta shtypur ne kompjuter. Atje nena e saj me thote se e bija ishte prej nje muaji ne Itali. Duke u kthyer prej andej shikoj njerez, qe nxitonin te hynin ne shtepi. Po vijne, thoshin, po vijne, jane ne Levan. Prej ditesh vazhdonin disinformimet, duke e mbajtur qytetin ne ankth. Ne kthim u kujtova se mund te shkonim tek zyra e nje shoqes tjeter, qe kishte bashkeshortin perkthyes. Zyra nuk behej fjale, qe te ishte hapur, keshtu, qe shkuam ne shtepine e tyre. Na priten me kenaqesi dhe sapo u shpjegova aresyen pse ishim aty, ia filluan menjehere punes. Te dy burre e grua jane intelektuale te nderuar ne qytetin e Vlores. Ne shtepi kishin vetem nje makine shkrimi sepse kompjuteri ishte ne zyre. Letra u perkthye ne anglisht. Sic m’u tha me vone, letra ishte dorezuar ne fregate. Ne ate kohe ka funksionuar "Forumi per Demokraci" dhe "Komisioni i Protestes", ne emer te te cileve u be kerkesa.

Dy dite me vone, nderkohe qe ne seline e shoqates se te perndjekurve politike, ishim mbledhur perfqesuesit e 13 forcave politike dhe 5 shoqatave, te cilat operonin ne qytetin e Vlores. Përkthyesi i një grupi gazetarësh francez, te cilet ndoqen konferencen e shtypit, qe dhame, na tha se te nesermen duhej te caktonim nje perfaqesi tonen. i cila do te shkonte ne takimin me Z.Dini (Minister i Jashtëm i Italisë), me perfaqesues te Keshillit te Europes si dhe me perfaqesues te Kryqit te kuq nderkombetar. Takimi do te zhvillohej ne nje fregate. Sipas  tyre zoti Dini kishte refuzuar te vinte ne Tirane te takohje me Berishen.
-Ndoshta takimi ka lidhje me letrën, që dërguam ne Kryeministrit Italian?- e pyeta une me ze te ulet perkthyesin.
-Po edhe per kete- me pergjigjet ai.
Te nesermen u caktua grupi, qe do te shkonte ne takim. Mbasi ata u nisen ne shkuam tek sheshi i Flamurit, ku zhvillohej tubimi i perditeshem i ores 9,00. Nuk kishin kaluar as 30 minuta nga nisja  e tyre, kur i shikojme qe perfaqesuesit tane u kthyen
Çfarë ndodhi? Pse u kthyet?- i pyetem.
Aty për aty ata nuk folën, por më vonë, pas nje ngurimi na treguan se u kthyen nga pasiguria, dyshonin se mund te ishte kurth i Berishes dhe “po sikur te na çonin ne Tirane”?- e mbyllen spiegimin e tyre.
M’u duk shumë e rëndë kjo ndodhi. Pasi u konsultuam me njeri tjetrin, u nisem menjehere nje grup tjeter:une me Kryetarin e Shoqates se te Perndjekurve politikë, me perfaqesuesin e PSD dhe nje anetar tjeter te perfaqesise se Forumit per Demokraci, me mendimin se mund te rikuperonim ate qe kishte ndodhur.
Kur shkuam tek “Kripa” nuk pame kembe njeriu. Pyetem disa fshatare nese kishin ardhur helikopterë aty me pare?
- Po- thane ata- erdhen, u ulen dhe pas pak u larguan.
-Po autobuzë keni pare te kalojne? -pyetem perseri
–Po, iken drejt Fierit- na e kthyen ata
Ne vazhduam me tej udhetimin tone me shpresen se mos i arrinim autobuzat. Shkuam deri ne të dalë të Levanit. Pastaj edhe ne nuk ndiheshim te sigurt te vazhdonim me tej dhe u kthyem. S’kishte me kuptim te vazhdonim. Gjate gjithe rruges nuk shihje kembe njeriu, as te ura e Mifolit, kurse ne qafe te Koshovices ishin trupat e dislokuara. Ne e konsideruam kete nje shans te humbur.
Me pas do te rivendoseshin lidhjet nepermjet nje bisnesmeni vlonjat, ku kishte derguar nje njoftim Ambasada Italiane, me kerkesen, qe ne te komunikonim me ta nepermjet telefonit te tij. E lame, qe pasi ta bisedonim me perfaqesuesit e tjere te kthenim pergjigje te nesermen ne ore 11.
Te nesermen shkuam perseri. Perseri ndonjëri hezitonte. Perseri pak mosbesim. Dikush thoshte po sikur te jete kurth, t’i sje i besueshem, i thoshte njëri tjetrit. -Kush nuk ka besim te mos vijë- u them une.
Takimi do te behej te nesermen ne 10.03.1997.
Diten e takimit ne mengjes erdhi Pirro më mori në shtëpi, ku ishin gjithe familjart e mi, te cilet gjithashtu kishin merak. Duke kaluar rruges Vlore Skele pashe per here te pare postobllokun tek kinoteatri. Disa çuna te armatosur ndaluan kamioncinen tone. Ishin djem te lagjes “Lef Sallata”. Pasi i hodhen nje sy makines, na lane te kalonim. Me tej, tek xhamia u bashkuam me te tjeret. Ne grup ishin perfaqesuesi te perndjekurve politik zoti Neshet, nje burre shume fisnik, Gjergji, intelektual, perfaqesues i "Forumit per Demokraci", Berti perfaqesues i PAD, une perfaqesuese e PS dhe "Forumit per Demokraci", Luftari perfaqesues i konfederates. Te tjeret pastaj ishin perfaqesues te protestes. E rendesishme ishte te perfaqesoheshim me formul.
Vazhduam rrugen per tek “kripa”, pritem vetem 20 minuta dhe helikopterët u duken ne horizont. Helikopteri i pare u ul zhurmshëm ne kripore, prej tij zbriten dhe u shperndane me shpejtesi ne pozicione lufte ushtare italiane, te cilet siguruan uljen e helikopterit te dyte, ne te cilin hipëm ne. Helikopteret pas ngritjes mori drejtimin per nga veriu. Nje ushtar rrinte me mitroloz tek dera e hapur e tij, me merakun se mos i qellonte njeri nga toka. Zhurma ishte shume e forte. Duke qene se po vonoheshim ne fluturim, ne fytyrat e disave dukej haptas shqetesimi. Disa kishin marre shprehje habitore dhe pyetese njekohesisht. Dikush, qe kishte qene dyshues, dukej sikur thoshte: Ju thashe une, s’dihet ku po shkojme.
Me ne fund u ulem ne fregaten Italiane në det. Era e forte, qe krijonin elikat si dhe era e detit te rrembenin. Hyme brenda, vume re se kishte shume gazetare dhe fotoreporterë italiane. Ne s’kishim marre as gazetar me vete, ceshtje experience. U ulem perqarke nje tavoline gjatoshe. Me mbas hyri i qeshur ambasadori Foresti.
Pasi na takoj ai pyeti: -Deshironi qe mediat te marrin nje plan apo jo? Kjo eshte ne deshiren tuaj.
- Dakort- ishte pergjigjja jone, pa hezitim. Ne Vlore e dinin, qe po zhvillohej ai takim.Me njehere ai thirri mediat te cilat ben disa plane dhe vazhduam takimin. 
Ne beme shume mire qe pranuam sepse edhe sikur pergjigjia jone të ishte negative, ata na kishim filmuar qysh ne zbritje. Pasi serviren dicka per te pire dhe shkembyem pershendetjet e kortezise hyme drejt e ne temë.

Editimi i fundit: E Hene, 26 Mars 2007

© 2006 - 2007 Gazeta Politika. Te gjitha te drejtat e rezervuara powered by WebPhotoPro

mercoledì 18 luglio 2007

Vetprezantim

Duke qene ne perputhje me misionin e ketij Blogu, ne respekt te atyre, te cilet do ta vizitojne po bej prezantimin e meposhtem: Ne periudhen e mepareshme duke qene se kam patur nje periudhe intensive pune dhe veprimtarie politike, nuk kam patur mundesi te lundroja shume ne internet, pervec ne rastet kur per lundroja ne ato faqe per te cilat kisha interes pune apo interesa profesionale. Aktualisht kur kohen e kam disi me bollek, kam patur mundesine te kompesoj dicka nga koha e mepareshme. Kjo me ka sherbyer per te vjele me shume informacion, por nderkohe edhe per te prekur nje realitet te panjohur per mua me pare. Duke vizituar shume forume apo Blogje shqiptaresh, te cilet i vleresoj per misionin e tyre informues apo debatet, qe zhvillojne midis tyre per tema nga me te larmishmet dhe me interesantet deshiroj te terheq vemendjen tuaj per sa do t'ju them me poshte. Kam mbetur e surpizuar nga konstatimi gjate lundrimit te faktit se nje segment i caktuar mediatik eshte kujdesur ne menyre te vazhdueshme te furnizoj disa faqe interneti me infromacion te gabuar, te deformuar dhe ne shume raste spekullativ dhe keqdashes ndaj meje. Per rrjedhoje ato site, forume apo blogje, te cilet ju jane referuar kane trasheguar te njejtin deformim apo reference te gabuar. Kete konstatoj ne shume raste per personin tim. Me qellim, qe e verteta te ndricoj dhe qe cdokush te jap kontributin e tij per ruajtjn e dinjitetit dhe integritetit te individit ne teresi, te kombit apo dhe personave konkrete, duke e pare te vertetn ne sy dhe duke identifikuar realisht problemet e shoqerise sone sot apo ne faza te mepareshme, ne kontribuojme ne menyre modeste ne permiresimin e imazhit dhe pengimin e ndodhjes se ngjarjeve te caktuara. Duke konstatuar deformime te medha si psh "raste kur nje gazete partiake thote: "Luiza eshte nje anonime deri ne vitin 1997, ne CV e saj nuk ka asnje diplome universitare, ajo ka kryer vetem nje shkolle partie...".Fallsifikim i paster i te vertetes kur dihet shume mire dhe eshte e dokumentuar, qe une kam kryer studimet universitare ne vitit 1979-1983 dhe jam diplomuar me rezultate te shkelqyera ne fakultetin ekonomik te Universitetit te Tiranes dhe nuk kam kryer kurre ndonje shkolle partie apo cdolloj kursi te tille. Bashkekohesit e mi, pedagoget tane jane deri ne kryesite e partive te djathta e te majta dhe i kane sqaruar per te verteten. Por atyre nuk u intereson ajo, e verteta, atyre u intereson vetem disinformimi, realizimi i misionit te tyre, duke lene gjurme tek ata , te cilet nuk i kane mundesite te shkojne tek e verteta. Per me tej besoj se flet vet CV ime.
Ju kerkoj ndjese per kohen, qe do te shpenzoni, por mendoj se perpara se te flasim per tema te tjera ky eshte respekt per komunitetin e madh ne eksplozion te perdoruesve te internetit. Ju Falenderoj!ARSIMIMI
1975-1979 Shkolla e mesme e Pergjitheshme “Ali Demi” Vlore.
1979-1983 Fakulteti Ekonomik. Universiteti Tiranes.
1986-1989 Provime pasuniversitare, prane Fakultetit Ekonomik-lendet profesionale, prane Fakultetit te Filozofise-provimin e Filozofise, prane Fakultetit te Gjuheve te Huaja-provimin e gjuhes Ruse.

EKSPERIENCA NE PUNE
1983-1989 Specialiste ne NTSH Vlore
1989-1993 Drejtore ne NTI Vlore
1993-1997 Aktivitet Privat
1997-2001 Deputete ne Kuvendin e Shqiperise,anetare e Komisionit te Ekonomise,Buxhetit,Financave dhe Privatizimit.
01.11.2001-31.12.2002 Kryetare e Komisionit te Mbikqyrjes se Sigurimeve.
12.05.2003- 29.03.2004 Prefekte e Qarkut Berat.
12.05.2004-13.10.2005 Drejtore e Pergjitheshme e” Posta Shqiptare “sh.a

KUALIFIKIME TE TJERA
Shkurt-Prill 1996 Kurs per “Sipermarrjet e lira”. Organizuar dhe financuar nga GTZ Tirane .
Prill 1999 Kurs per Makro-Ekonomine Joint Viena Institute Austri, organizuar dhe financuar nga FMN.
Korik 2000 Studime ne terren per zhvillimin e ekonomise lokale. Bolonje. Itali. organizuar dhe financuar nga UNOPS.
Tetor 2000 Seminar trajnues 10 ditor per Maredheniet nderrajonele. Bari Itali. AITA.
Prill 2001 Kurs trajnimi per “Menaxher te larte te ceshtjeve sociale” Torino Itali. Financuar nga ILO.
Janar 2002 Seminar trajnues per Mbikqyrjen ne Sigurime Tokio IAIS.
Shkurt 2002 Konference e Autoriteteve te Mbikqyrjes Washington SHBA.
NAIC.
Mars 2002 Seminar trajnues i organizuar dhe financuar nga Programi per Zhvillimin e Legjislacionit Tregetar te Departamentit te Tregetise SHBA.Bukuresht Rumani.

Prill 2002 Kompletimi i programit te lidershipit financiar, duke u pranuar edhe anetare e shoqates nderkombetare te ketij programi.Qendra nderkombetare e trajnimit te lidershipit te supervizionit te sektorit financiar.Toronto. Kanada.

Prill 2002 Seminar trajnues per mashtrimet ne sigurime dhe risigurime si dhe parimet e risigurimit.Aman.Jordani.IAIS.

Maj 2002 Pjesmarrje ne trajnimin ne Berlin,Gjermani me drejtuesit e autoriteteve mbikqyrese te sigurimeve te Europes nga BAV,Zyra Faderale e Supervizionit te siguruesve ne bashkepunim me IAIS.Cikel i plote per sigurimin e detyrueshem motorik dhe supervizimin e tyre.

Qershor 2002 Kurs 2 javor ne Universitetin e siguruesve,Aktuaristikes dhe Menaxhimit te riskut St.John University New York “Menaxhimi i Riskut” . Organizuar dhe financuar nga Departamenti i Zhvillimit te ligjeve tregetare te SHBA me drejtuesit e supervizionit te vendeve te Europes Juglindore.

Gusht 2002 Kurs trajnimi per Drejtuesit e Menaxheret e Autoriteteve te Mbikqyrjes Kansas City. Kansas SHBA.Organizuar dhe financuar nga NAIC(Organizata e Autoriteteve te Mbikqyrjes se SHBA).

20 Tetor -10 Nentor 2002 Trainim ne distance on-line,”Analiza Financiare e shoqerive te sigurimit”.NAIC.Kansas.SHBA.
Te gjitha keto trajnime jane te shoqeruara me certifikatat perkatese.

Njohuri te plota ne kompjuter.

Gjuhe te Huaja:Rusisht mire
Italisht Sh.mire
Gjermanisht Mire

ANGAZHIME TE TJERA

1994 - Zv/ presidente e Shoqates Kombetare “Per nxitjen e grave ne bisnes “
1996- e ne vazhdim -Anetare e Bordit Keshillimor te Agjensise Rajonale te Zhvillimit te SMEve per zonen Jugperendimore(Lushnje,Fier,Vlore.Sarande dhe Delvine).

1996-Bashkethemeluese e shoqerise se pare te kursim-kreditit dhe prej 1998 antare Unionit kombetar te shoqerive te kursim kreditit.

1999-Bashkethemeluese e shoqates multilaterale AITA(Aria Integrata TransAdriatika),qe perfshin rajonet e Shqiperise,Qarku Vlore dhe pjeserisht qarku Fier,Ishujt Jonian per palen Greke dhe 11 Bashki ne trekendeshin Bari-Taranto-Brindisi per palen Italiane.Objektivi e saj eshte promovimi i interesave dhe programeve te zhvillimit te rajoneve perkatese perball autoriteteve qeverisese apo financiare rajonale,kombetare dhe internacionale.

2001-Anetare e Kooalicionit Anti-korupsion.

Kam marre pjese si pjesemarese apo trajnuese ne shume seminare te organizuara nga USAID.
Kam qene pjesemarrese,organizatore apo bashkeorganizatore ne konferenca rajonale,kombetare apo nderkombetare per probleme te zhvillimit ekonomik, rajonal,te demokracise,te ceshtjeve sociale,te politikave Genter etj.

Angazhim politik
1991 e ne vazhdim anetare e kryesise se PS dega Vlore
1991-1992 anetare e komitetit ekzekutiv pluralist te qytetit te Vlores
1992-2000 anetare e keshillit bashkiak te qytetit te Vlores(Kryetare e komisionit te ekonomise dhe financave)
1997-2001 deputete e Kuvendit te Shqiperise,anetare e komisionit te Ekonomise,buxhetit,financave dhe privatizimit).
1999-2003 anetare e KPD te PSSH
2003- “ “ “

Luiza HOXHAJ.

Tirane Janar 2006

venerdì 13 luglio 2007

Pershendetje

Pershendetje!
Miresevini ne Blogun tim! Mendova te prezantohem me kete blog, duke e vleresuar si nje menyre te mire per momentin per tu vetprezantuar. Vet titullimi i Blogut tim "Deti pa Fund" eshte domethenes. Ai eshte i lidhur jo vetem me dashurine time per detin, duke qene se jam lindur dhe rritur ne qytetin e mrekullueshem te Vlores, ku shusherima e detit eshte si nje ninulle. Ashtu si deti eshte i pafund edhe informacioni. Sa me shume informacion, sa me shume drite te hidhet mbi persona ngjarje fakte, aq me shume ndricon e verteta, aq me pak hapesire lihet per spekulantet, apo keqedashesit. Cdokush, qe ka dicka per te thene duhet t'a bej ate. Une zgjodha ta bej kete nepermjete nje blogu. Ne kushtet kur eshte nje menyre ekonomike dhe efikase une thashe: Perse jo nje BLOG? Ja ku jemi. Sot lindi nje tjeter blog, blogu im: "Deti pa fund". Duke ju falenderuar paraprakisht per kohen qe do te shpenzoni shpresoj, t'ia vlej kjo nisme.