Cerca nel blog

martedì 12 giugno 2012

Rikualifikim, zgjerimi I horizontit personal, fleksibilitet.


Rikualifikim, zgjerimi i horizontit personal, fleksibilitet. Shperndarje transversalee punes. A eshte gati sistemi yne i punes per kete ndryshim te domosdoshem?
Kjo eshte nje pyetje qe e shtrova per miqet e mi ne fb dhe mendova njekoheisht ta trasferoj edhe ketu ne blog, se bashku me ato pak komente, duke e konsideruar si nje mundesi me shume per te zgjeruar pjesemarrjen ne diskutim

12 commenti:

Pullumb Kaciqi ha detto...

Joooooooo

Luiza Hoxhaj ha detto...

Fatkeqesisht sistemi yne nuk eshte i eprgatitur per kete gje. Pe rme teper nuk jemi te pergatitur as si mentalitet. Po diskutoja dje me nje irlandez, i cili po me spiegonte se si funsksionon ketu sistemi i welfare, sistemi i amortizatoreve social dhe ai i rialokimeve. Eha kemi shume rruge per te bere. Jemi goxha mbrapa. Mbase eshet pak mendim pesimist, por jo. Ndofta ju me mendimet tuaja me thoni te kunderten. Ja vlen te diksutojme per tema te tilla pikante.

Pullumb Kaciqi ha detto...

nuk jemi gjekundi...nuk e kemi idene se cfar eshte ekonomia....sidomos ajo kapitaliste dhe rroli i shtetit te se drejtes (ka brenda edhe shtetin social) ....jemi shume injorante ne kete drejtim....kemi vetem nje fjale ne goje: ekonomi tregu, e cila ka nja 300 vjet nuk eksizton apo kurre nuk ka egistuar... Smith ka shkruajtur edhe vepra te tjera te cilat i lidh me tregun , si ligji (shtet dhe empatia = morali apo etika) ....

Majlinda Dyrka-Cepuni ha detto...

Me pelqen tema per diskutim,por jemi shume mbrapa ne te gjitha fushat;e para dhe pikante aftesia e njohurive personale,......tek seicili nga ne duhet te punoj pak arsya dhe te lem menjane te kem nje dipllom dhe kaq pa ditur se sa vlen ajo dipllom dhe sa orizont ka ai qe mban kete dipllom.........prandaj ....????.............se nuk dua te ofendoj asnje nga ata qe ne nje menyr ose tjetren kane nje vend pune ne shtet paditur as ai vet per cfar i sherben popullit qe e paguan............

Luiza Hoxhaj ha detto...

Sigurisht jemi mbrapa si per bagazhin kulturor te ndryshem ashtu edhe per zakonet e ndryshme. Ne vende te tjera femijet shkeputen nga familaj shume me heret rreth 20 vjec. Tek ne qendrojen shume gjate me prinderit dhe ekrojne dicka te qendrueshme, qe zgjate dhe nuk ka risk. Forcat e punes profesioniste nuk duhet et jene te lidhura mbas steriotipeve, perkundrazi duhet et jen t e provuara dhe te vleresuara. Transversaliteti duhet te jete i ofruar. Ne se nje eprson i zicionin qe ta perballoje ekte si nje sfide eprsonale. Zyrat epunesimit duhet te prodhojne rezultate pozitive per komunitetin. Kush eshte ne tregun epunes duhet te rialokohet dhe jo te abandonohet ne vetvete

Pullumb Kaciqi ha detto...

nuk e kisha tek ofendimi, por kjo eshte e verteta....ekonomia jone nuk ka levizur asnje centimeter...dikur u ndane tokat nen parrullem: toka i takon atij qe e punon dhe ne 90 u nda perseri toka atyre qe u "takonte" duke e kthyer ekonomine tone ne nje ekonomi ngastrash, ne cdo km nje shtepi gjysem e mbaruar dhe me nje Tirane me nje kazino-arqitekture-ekonomi ne kohen e Rames dhe tani me Bashen po behet super kasino-arqitekture - ekonomi....dmth. hormonet si lenda e pare ....vendet perendimore e ka ndertuar ekonomine e ve ne baze te konceptit "LEAN" (Tailor: Schentific management) dhe jo ekonomi ngastrash, madje ne Europe fermeri evropian merr edhe subvencione per prodhime te ndryshme. Kjo lloj ekonomie eshte kaq efektive sa per shembull po permend Hilerin si aplikues, i cile e perdori me sukses ne kohen e vet.... Per nga ana politike sistemi kapitalist nuk mund te egsistojë pa shtetin social apo shteti i se drejtes (Habermas) Kapitalismi dhe shteti socila =humanizmi jane tashme te lidhur ne menyre te pandare dhe as mund te kuptohen pa njeri-tjetrin (jane immanent)....Shqiperia nuk eshte as vend kapitalist e as vend social, madje eshte shume e veshtire te percaktosh se cfar eshte...nje gje eshte e sigurte: qe ka politikane te paafte, madje shume te paditur, dhe nje popull pasiv qe ia ve fajin gjithmone te tjereve; dikur Hoxhes, duke harruar qe diktaturat nuk qendrojne dot ne kembe as edhe nje sekonde pa mentalitetin dhe kulturen e vet, dmth. pa nje popull dhe pa shkrimtaret e vet (Agolli e Kadare), dhe sot ia hedhin perseri fajin politikaneve dhe te korruptuarve, duke i votuar vete keta dhe duke iu versulur kryeministrise...

Luiza Hoxhaj ha detto...

Ne fakt ky eshte edhe viti boteror i cooperimit ose me sakte kooperativave, te cilat ne fakt kane nje kanotacion negativ nga ekaluara e afert. Sigurisht ekonomia e ngastrave nuk te con gjekundi. Ka nevoje te stimuj sektori i bujqesise, sigurisht edhe epr dije

Luiza Hoxhaj ha detto...

Pullumb, Majlinda i lexoj komentet tuaja me interes dhe ndaj ne masen me te madhe te tyre te njejtin mendim me ju. Te afrohesh ne nje pune ne menyre konstruktive, t e besh eksperience, te rritesh profesionalisht dhe personalisht eshte menyra me e mir e per te punuar dhe marre kenaqesi prej punes qe ben. Edhe te ndryshosh pune per nje pune me te mire te ndihmon te rritesh profesionalisht. Une do te deshiroja te shihja nje fleksibilitet transversal, pa pengesa dhe pa barriera paragjykuese. Cuditerisht ketu tek ne kete nuk e shohim as ne sektorin privat….???? Zakonisht ne ndermarrje kjo mund te ndodh deri tek niveli i mesem. Eshte domosdoshmeri te eksperimentohet nje menyre tjeter ne tregun tone te punes. Duhet te vleresohen personat dhe aftesite tyre dhe jo thjeshte jeteshkrimet e tyre te cilat mund t e kene pjese perberese te tyre edhe diploma si ajo e Renzo Bossit. Vetem kapacitete te pergatitura mund ta shtyjne perpara zhvillimin dhe ne vecanti ekonomine.

Luiza Hoxhaj ha detto...
Questo commento è stato eliminato dall'autore.
Pullumb Kaciqi ha detto...

..Jo vetem qe duhet te ikim nga ekonomia e ngastrave apo mentaliteti i 100% treg i lire per cdo produkt pa patur parasysh perse behet fjale, por edhe nga kazino-ekonomi. Ole Bjerg ka shkruar nje liber te mrekullueshem rreth ketij fenomeni. shpresoj dikush ta kete lexuar e marre mundimin te perktheje ne shqip...Flm Luiza qe hap tema te tilla kaq te dobishme per momentin....:)

Luiza Hoxhaj ha detto...

Besoj ta realizoj kete sipermarrje pak te vonuar nga ana ime per librine Oles Pullumb. Hhah angazhim publik. Nuk ehste pak t epremtosh perpara popullit aktiv te facebookut. Futa pak doza shakaje por premtimi eshte i vertet. Do te jete puna ime e pare pas kthimit

Pullumb Kaciqi ha detto...

..do besh nje nga gjerat me te mire per kombin shqiptar...Ole Bjerg eshte nje nga sociologet me te degjuar ne Danimarke, madje ne rrang boteror, i cili ka kontribuar edhe ne rrang boteror, sot ne departamenti Leadership, Politik dhe filozofi, (CBS = Copenhagen Business School), sigurisht edhe nje nga miqte e mij me te mire....Flm Luiza per angazhimin tend mbi kete liber....:)