Cerca nel blog

martedì 19 giugno 2012

Mjaft me me shkaterrime

Rio+20: United National Conference: Partnerships for the future We want (on sustainable Development).
Do te marrin pjese  dhe perfaqesuesit tane qeveritare ne kete event shume te rendesishem  nderkombetar. Cfare do te thone ata valle kur: Thelbi e kesaj konference njezet vjete mbas konferences se  vitit 1992, po ne Rio eshte si ta ndryshojme boten per mire. Si mund ta klasifikojne ata ne diskutimine tyre kete "zhvillimin tone, i cili mbasi ka masakruar, pyje e shkretuar brigje detare e lumore, po na ulet kembekqryq ne mes te kryeqytetit me masakren e radhes ne Rrugen e Elbasanit, ne  parkun e liqenit artificial, ne monumente kulture si aksesoret e Pallatit te brigadave e kushedi se ku me.
Kur?, Kush do ti thote: " Mjaft", ketij ndryshimi per keq ne te cilin po investohemi cdo dite, dikush me keqqeverisjen e te tjere si ne, publiku i gjere, me heshtjen tone po njesoj te demeshme. Kjo eshte e ardhmja qe duam?

http://youtu.be/UDNDTThxjPY

11 commenti:

Pullumb Kaciqi ha detto...

‎,,,masakra e rradhes ne rrugen e Elbasanit duhet te ndaloje menjeher. Qytetaret duhet te dalin ne rruge dhe ne sheshet e ndertimit dhe te pesullojne ndertimet. Vendi eshte kapur rob nga firmat e ndertimit qe po e masakrojne vendin duke e mbushur pellemebe e beton...nuk duhet pritur, eshte e ardhmja e femijeve tane qe po vihet ne rrezik nga nje grup te pangopurish te cilet kane falimentuar finaciarisht dhe kerkojne te mbijetojne mbi te ardhme e femijeve tane, pa kuptuar se kjo po i fut edhe me thelle jo vetem ne falimentimin e tyre por edhe ne krim...jane kriminale veprimet e tyre dhe duhet te denohen me ligj...

Luiza Hoxhaj ha detto...

Po Pullumb ashtu duhet. Por ndjen sa e veshtire eshte te nxishehs ndjehsmerine ndaj temave pikante dhe me rendesi jetike per seicilin prej nesh dhe mbi te jgitha per te ardhmen e brezave qe vine. Edhe pak dhe stresi qe shkaktohet nga prania e betonit, pluhurit, zhurmes do jete problemi me i madh ne kete vend. Po te llogarisim demin qe i behet peisazhit, mjedisit, kultures emrgjenca per reagim shtohet. Une nuk e di se cfare epshon me shume ne kete rast Indiferenca apo frika? Apo eshte thjeshte mungesa e kultures se pjesemarrjes? Ka zera potente edhe ketu ne rrjetet sociale ata duhen perkrahur per ceshtjet qe trajtojne, duke marre pjese ne diskutimet qe ngrne , qofte me mendime pro, qofte me ato kunder. KY mendoj se eshet patriotizem i vertete, jo ai thejsht retorik. Kjo eshte ta duash atdheun tend , vendin ku jeton. Me shuem se sa rruge faranoike ne kemi nevoje epr rruget e komunikimit midis nesh

Pullumb Kaciqi ha detto...

"...opozita hesht karshi kesaj masakre...shume mire opozita mund te organizoje tubime apo te pengoje qe punimet te vazhdojne, njekosisht edhe organizatat jo qeverritare apo ato ambientit mund ta dalin ne rruge e te pengojne punimet...shembuj te tilla ka shume ne bote, ku njerzit e thjeshte dalin ne rruge apo bllokojne punime te tilla...ishte shume kollaj qe turmat tu versuleshin kryeministrise dhe qenka shume e veshtire te pengohen punime te tilla .."

Luiza Hoxhaj ha detto...

Ne keto lloj ceshtjesh vlen shume thenia: organizatat e ndryshme (ku bejen pjese edhe partite poltike) mund te jene roze ose blu, por organizatat e ekselences jane oto vjollce, pra qe lindin nga kombinimi i Rozes dhe bluse. Morali ne kete rast eshte i qarte: vetem te gjithe bashke mund ta ndalim masakren. Kjo nuk cliron nga pergjejgesia opoziten sigurisht. Me sa di une, te paktne nga media keshilltaret e opozites kane kerkuar informacion nga kryetari i bashkise per projektin, mbasi as ai nuk eshte publik. Pra dalim ne kete rast tek nje problem tjeter. Shkurt s'ka kohe per te humbur. Le ti bashkangjiten te gjithe neser protestes se ambjentalisteve. Po ajo qe ju propozoni eshte plotesisht demokratike

Pullumb Kaciqi ha detto...

"...kjo poooo...duhet vepruar menjehere dhe i jepet edhe nje mesim dhe nje sinjal te qarte si qeverise dhe firmave te ndryshme qe kane vetem pangopesine si qellim, pa marre parasysh ambientin dhe te ardhmen e femijeve tane...."

Luiza Hoxhaj ha detto...

Une nuk edi se sa shkojne ato cka po trajtohen ne keto dy dite ne Rio me ate qe po ndodh realisht ketu tek ne. betonizohet gjitheshka, priten peme 200vjecare apo 70-80 vjecare. Ambjentalistet nuk degjohen. Nuk edi sesa degjohet vete zoti Mediu, i cili mediatikisht prezantohet aktiv , por rezultatet deri tani nuk jane shpresedhenese. Sigurisht, qe kjo kerkon nje startegji te perbashket mbasi nuk mudn te perballohet nag nje dikaster i vetem nga nje dikaster, por em shume ekrkon vendosmeri.

Luiza Hoxhaj ha detto...

Postimi i paarfundit per prerjen e lisit 200 vjecar kekron spiegim. meqe keto dy dite kemi folur shume per peytjen eshumeperdorru Perse? do te na duhette peysim: Perse u pre lisi 200 vjecar? Kujt i bente hije?. Dikush qe ka ne dore duhet te eprgjigjet

Pullumb Kaciqi ha detto...

"...jemi popull pasiv, kjo eshte nje e keqe qe e kemi ne gen (Migjeni)....pastaj jemi popull llafazan e mburavec...pastaj jemi popull qe duam qe te mirat te na vijne nga qielli apo gjerat te ndodhin si ne perrallat qe na tregoheshin kunder turqeve, edhe pse te rrethuar nga turqit e pa buke e uje, i dhame mushkes grure dhe uje dhe turqit kujtuan se kishim edhe buke edhe uje dhe iken, apo historia e kasneceve te shiut; e gjithe ajo ushtri varej nga shiu i vjeshtes, sikur nuk kishte shira edhe gjate veres, apo nje ushtri e tere, madje nje perandori e tere nuk pushtonte dot keshtjellen shqiptare per shkak te shiut....dmth. presim te fluturojne pula te pjekura ne goje...me e keqja eshte se jemi shume indiferente dhe edhe per gjera qe ndodhin perpara hundes tone, sikur te mos kishte ndodhur gje..."

Pullumb Kaciqi ha detto...

"..persa i perket ministrit te ambientit, ai eshte pergjegjesi kryesor per te gjitha masakrat qe behen per ambientin nen periudhen e tij te qeverisjes...duhet patjeter qe te dali me nje shpjegim apo prononcim per ngjarjet e fundit. Ne asnje vend demokratik nuk ndodh qe ministri nuk prononcohet kur media jep lajme te tilla apo kur ne shoqerine civile eshte nje debat i tille..."

Luiza Hoxhaj ha detto...

prandaj kerkohet angazhim total per te ndryshuar kete realitet pasivizmi. cdo gje eshte e mundur Sigurisht me pune

Luiza Hoxhaj ha detto...

Nuk e di a kane marre leje ljedisore per ta prere kete peme "banore te pare te Tiranes". N eMes te dallasit arrijne te mbajne kasollen e pare te ndertuar ne ate qytet, kurse ne nuk mbajme dot :pemen e pare. Normal kur na drejton nje me mentalitet " Une jam i pari ne cdo gje dhe kudo". Ata duan vetem hijen e tyre mbi toke. Hija e pemes i konkurron, Prandaj i presim deri ne rrenje mos tu mbetet nam e nishan