Cerca nel blog

sabato 19 novembre 2016

Joseph E. Stiglitz, Nobelisti ne ekonomi ne 2001, analizon ndodhine e fenomenit Trump


Joseph E. Stiglitz, Nobelisti ne ekonomi ne 2001, duke analizuar ndodhine e fenomenit Trump sjell dy mesazhe per elitat politike:

1. Se teoritë neo-liberale të tregut-qe formuan politikën ekonomike gjatë katër dekadave të fundit rezultuan mashtruese, ku rritja e GDP u pagua me cmimin e rritjes se pabarazisë....“ Revolucioni“ Thatcher-Reagan rishkroi rregullat dhe ristrukturoi tregjet ne dobi te atyre që ishin ne krye, duke rritur pabarazinë.

2. Kemi nevojë për të rishkruar rregullat e ekonomisë edhe një herë, këtë herë të sigurojme që të përfitojnë qytetarët e thjeshtë.

Politikanët në SHBA dhe gjetkë që injorojnë këtë mësim do të jene përgjegjës. Ndryshimet sjellin rrezik. Fenomeni Trump – si dhe shumë zhvillime të ngjashme politike në Evropë - ka zbuluar rreziqe akoma më të madhe shkaktuar nga mos marrja parasysh e pasojave qe sjellin: shoqërite e percarara, demokracite e minuara dhe ekonomitë e dobësuara.

14 commenti:

Mariana Elona Kllapi ha detto...

Jo vetem te e dhe ne vendet ne zhvillim askujt nuk i intetrson destibilizimi dhe ndryshimi qe sjell pasoja negative ne jeten sociale

Luiza Hoxhaj ha detto...

Sigurisht Mariana, Stiglitz ka shkruar ne radhe te pare per ata.

Gilberta Bano ha detto...

Trump eshte per popullin dhe jo per eliten .Ai do te punoje vetem per popullin dhe prandaje u votua me 70%.

Luiza Hoxhaj ha detto...

Autori nuk kritikon Trump, por u thote elitave qe ky sistem ekonomik e ka ezauruar veten dhe nese nuk ndryshojne politikat ekonomike ne favor te njerezve te thjeshte, kjo perben rrezik. Kete situate , sigurisht nuk e krijoj Trump por ky fenomen e nxorri ne pah. Deri tani rezulton qe Trump e frymezoi popullin , e coi ne kutite e votimit edhe ate pjese te popullsise qe nuk votonte, sepse diti ti bente te interesuar, diti te evidentoj plaget e shoqerise se sotme. Se sa do ti sheroj mbetet te verifikohet gjate mandatit te tij qeverises. Nese do permbush pritshmerite do te votohet me 80% heren tjeter.

Gilberta Bano ha detto...

Patjeter qe do ta beje. Une jam positive per kete. Demostratat qe behem atje Jane te gjithe te paguar dhe sdine .ca bejne per desdabilizim. P.o. Nuk do tu eci.

Luiza Hoxhaj ha detto...

Uroj! Personalisht jam per reforma ne favor te qytetarit ne nivel global. Kjo do te na mundesoj te jetojme ne nje bote me te mire dhe me te sigurt. Gjithesesi me duhet te ritheksoj se analiza e Stiglitz eshte nje analize e sakte. Elitat kane detyre ta kuptojne eren e ndryshimit dhe ti paraprijne asaj.

Gilberta Bano ha detto...

Trump nuk perben rezik per American dhe boten. Popujt duhet te zgjohen nga gjumi e te hapin syte.

Luiza Hoxhaj ha detto...

Stilglitz eshte nje mendje e madhe. Ai analizon problemet e medha te kohes sone. Ai flet per ndryshime epokale, per ndryshim sistemi ekonomik. Rreziqet botes i vine nese nuk ndryshohet ky kurs. Keshtu e kuptoj une Stiglitz. Sigurisht , qe marr guximin ti referohem modestisht atij. Vet Trump fitoi me flamurin e ndryshimit.

Gilberta Bano ha detto...

Politikat ekonomike jane nje ane dhe patjeter ane e rendesishme p.o. ato duhet te Jane te gershetuara me politikat e tjera si ajo e jashteme etj. Prandaje dhe Obama deshtoi. Edhe SOte gjithe ato demostrata anti Trump tregojne deshtimin e qeverise Obama qe as RENDIN E BRENDESHEM NIK ESHTE NE GJENDJE TE MBAJE.

Luiza Hoxhaj ha detto...

USA eshte shteti me demokratik. Do ta gjej ekuilibrin e saj patjeter. Protestat jane normale ne demokraci. Rendesi ka te mos jene te dhuneshme. Gjithesesi me duhet te them qe nuk e njoh situaten konkrete atje, mbasi nuk e ndjek. Ti je me afer atje. Demokracia eshte rotacion dhe persosje. Obama e beri mire ciklin e tij. Si ekonomiste ndjek shifrat , ato nuk zhgenjejne.

Gilberta Bano ha detto...

P.o. kur forcat qe bejne demostrate djegin flamurin American dhe rrahin votuesit e Trump te dhuneshme Jane.po patjeter do ta gjeje ekuilibrin. Prandaje duhej ndryshimi me te gjitha drejtimet politike e jashteme dhe e brendeshe. Qeverija e Obames e ndau vendin dhe I vrisnin policet si pulat. Atje ku ska rend ka kaos
Le te shpresojme per mire.

Gilberta Bano ha detto...

Shiftrat jane numra dhe media genjeshtare se i sherben elites ne fuqi. Naten e mire Liza dhe gjithe te mirat.

Suzana Bani ha detto...

Kjo eshte nje teme qe prek te gjith e dashur Liza. Jo pa qellim lihet ne heshtje faftori "social"ne analizat ekonomike finanziare. Ky eshte kapitalizmi dhe sot me teper se kurre diferencimi i kl eshte i dukshem dhe do te jete perderisa te gjithe te ndergjegjesohen qe NJEREZIT NUK JAN NUMRA QE FRYN XHEPAT E NJE PAKICE
POR QENIE NJEREZORE QE KAN TE DREJTE TE JETOJN JETEN...
Nuk di Liza n.qse e ke ndjekur koncertin e Celentanos vite me pare ku kish ftuar mininistrin e ek franceze. Ai beri nje analize ek pol por analiza SOCIALE ishte NYJE nga vareshin te gjitha rezultatet e tjera. U mahnita nga trajtimi qe beri po gjat kohes qe e degjoja shikoja reagimin e spektatoreve. Merzi. Te nesemen fola x concertin me te dy palet shqiptar dhe italian.Pergjigjigja ishte
Po ai cfar donte ne concert me budallalleqet qe fliste...
Me ka ardh shum keq...Derisa ne te ndergjegjesohemi qe baza e prodhimit e te mirave mater kult ettt jemi ne,qe jo vetem duhet te prodhojm (ne te gjitha fushat)por duhet TE JETOJM me duket e veshtir por jo e pamundur qe realiteti te ndryshoj.
Me respekt per trajtimin e problemeve te ndryshme e nderuara Liz.
S

Luiza Hoxhaj ha detto...

Kete ras nuk e kam ndjekur, por serine e koncerteve ku Celentano fshikullonte padrejtesite sociale dhe politiken po. Kjo ka qene nje menyre e mire per te sensibilizuar dhe ndergjegjesuar. Une do ta perfshija ne kolanen: Edukim permes artit. Por gjithnje ka rendesi qe kjo ndjeshmeri te buroj nga subcoshienca e gjitheseicilit. Asnjehere nuk duhet te zvarritemi mbas mendjeve te fjetura. Persa i perket Stiglitz, Amartya Sen, Paul Krugman, Dani Rodrik etj ata jane ne majen e mendimit ekonomik. Kane pasur gjithnje aftesine e duhur parashikuese te ndryshimeve qe vine. Kete radhe mendoj se eshte vertete momenti per nje paradigme te re ekonomike. Vende si yni kane rastin ta shfrytezojne moszhvillimin per mire: duke u orientuar drejt ketij ndryshimi.